MİLLİ GAZETE: “TARIMDAKİ DIŞA BAĞIMLI POLİTİKALAR DEĞİŞMELİ”- 15 MAYIS 2020

GENEL MERKEZ
15.05.2020 (Son Güncelleme: 15.05.2020 15:35:30)

Dünya Çiftçiler Günü ile ilgili ZMO tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Dünya ölçeğinde yeniden gündeme gelen korumacı tercihlerden ders çıkararılmalı." ifadeleri kullanıldı.

Dünya Çiftçiler Günü ile ilgili ZMO tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Dünya ölçeğinde yeniden gündeme gelen korumacı tercihlerden ders çıkararak, ülkemizdeki dışa bağımlı neoliberal politikalar yerine bir an önce üretim odaklı ulusal çıkarlara yönelik politika değişikliğine gidilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

TMMOB’a bağlı Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Dünya Çiftçiler Günü” ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada, “Açlığın, kıtlığın, gıda savaşlarının yaşanmadığı bir dünyada gıda egemenliği, gıda güvenliği ve gıda güvencesinin sağlanarak üreticilerimizle ve tüketicilerimizle birlikte tüm yurttaşlarımızın sağlıklı bir çevrede refah içerisinde mutlu yaşaması temel amacımız olmalıdır” denildi. Uygulanan tarım politikaları nedeniyle tarım sektörünün ciddi sorunlar ile karşı karşıya kaldığının altı çizilen açıklamadı, “Dünya ölçeğinde yeniden gündeme gelen korumacı tercihlerden ders çıkararak, ülkemizdeki dışa bağımlı neoliberal politikalar yerine bir an önce üretim odaklı ulusal çıkarlara yönelik ‘kamucu tarım politikası’ değişikliğine gidilmelidir” ifadelerine yer verildi.

TARIMSAL ÜRETİM PLANLAMASINA GEÇİLMELİ

Açıklamanın sonunda ise tarım sektörünün ayağa kaldırılabilmesi için şu önerilerde bulunuldu: “Tarım arazilerimizi koruyacak şekilde ülke düzeyinde “Arazi Kullanım Planlaması” yapılmalıdır. ‘Tarımsal Üretim Planlaması’na geçilmelidir. Tarımsal Üretim Seferberliği ilan edilmelidir. Yerli girdi ve teknolojik üretim çalışmaları hızlandırılmalı. Kooperatifçilik desteklenmeli. Kırsal alanları geliştirecek, ülkemiz gerçeği olan küçük aile işletmeciliğini destekleyecek, çiftçilerimizin refah düzeyini artırma kadar sosyal hayatın daha fazla içinde yer almasını sağlayacak önlemler alınmalıdır.”

 

 
Haber: Ahmet SESLİ
Ahmet Sesli
Haber kaynağına ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Okunma Sayısı: 22
Fotoğraf Galerisi