SAMSUN ZMO`DAN ÇİĞDEM KARAASLAN`A TEPKİ-16 NİSAN 2020 KARADENİZ HAYAT GAZETESİ

SAMSUN ŞUBE ( )
20.05.2020 (Son Güncelleme: 20.05.2020 14:22:49)

AKP Milletvekili  Çiğdem Karaaslan moderatörlüğünde düzenlenen telekonferansta 16 konuşmacıya söz verildiğini ve bunların  bir bölümünün AKP milletvekilleri, AKP İl Başkanı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı gibi siyasetçilerden oluşturulduğunu ifade eden Çobancı, “ Bu da tarım paydaşlarına kısıtlı söz hakkı verilmesine neden olmuştur. Bu davranışı kınıyorum!..” Dedi.

Hasan Çobancı daha sonra kendisini Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi TUNÇ’un telefonla aradığı ve görüşlerini istediğini, kendisinin de hazırladığı raporu ilettiğini söyledi.

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, toplantıda kendisine söz verilmesi halinde hazırlamış olduğu sorunlar ve çözüm önerilerini medya aracılığıyla kamuoyu ile paylaşmak için basın açıklaması yaptı.

ÜRETİM SEFERBERLİĞİ İLAN EDİLMELİ

 Çobancı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  “Yurttaşlarımız Covid-19 salgını karşısında sağlığını koruma, yeterli ve dengeli beslenme telaşında, çiftçilerimiz ise bir yandan sağlık tehdidi ile uğraşırken bir yandan da geçimini düşünme ve üretimi sürme telaşındadır.

Tarım sektörü stratejik bir sektördür. Üreticiler bir kez üretimden koptuktan sonra tekrar tarımsal üretime dönmeleri oldukça zordur. Bu nedenle tarım sektörüne yönelik kapsamlı bir üretim seferberliği ilan edilmeli, tarımsal ve ekonomik önlemler paketi açıklanmalı, önünü görmekte zorlanan üreticilerimizin morali yükseltilmeli, kamu yönetimine olan güven tazelenmelidir.

TARIM PAYDAŞLARINA KISITLI SÖZ HAKKI VERDİLER

İlimizde 15.04.2020 tarihinde AKP Milletvekili sayın Çiğdem KARAARSLAN moderatörlüğünde Tarım ve Orman Bakanlığınca telekonferans yöntemiyle "Samsun Tarım Sektörü Buluşması" konulu bir konferans düzenlenmiştir. Yaptığı organizasyonla İlimiz Tarım ve Orman İl Müdürlüğü` nü kutluyoruz. Ayrıca her koşulda üretimi ve verimliliği arttırmak için üretim alanlarında her türlü risk alarak kamuda ve özel sektörde çalışan meslektaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.

Söz konusu telekonferansa toplan 107 kamu ve özel sektör temsilcisinin katılımı sağlanmıştır. Sayın Bakan ve Valinin açılış konuşmasıyla birlikte 16 konuşmaya söz hakkı verilmiş, isteyenlere mesaj gönderme hakkı tanınmış, mesaj gönderenlere Bakan Yardımcısı tarafından aranacakları duyurulmuştur. Ancak 16 konuşmacının bir bölümü AKP milletvekilleri, AKP İl Başkanı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı gibi siyasetçilerden oluşturulmuş bu da tarım paydaşlarına kısıtlı söz hakkı verilmesine neden olmuştur.

SÖZ HAKKI VERİLMEMESİNİ KINIYORUM!..

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi 1046 üyesi olan kamu kurumu niteliğinde bir meslek odasıdır. Tarım sektörünün en önemli paydaşlarından biridir. Buna rağmen söz hakkı verilmemesini kınıyorum. Ancak bugün telefonla arayarak görüşlerimizi öğrenmek isteyen Bakan Yardımcısı sayın Mehmet Hadi TUNÇ Bey` le de paylaştığım, söz verilmiş olsaydı aşağıda maddeler halinde yazdığım konuları basın aracılığıyla da kamuoyuna duyurmak istiyorum. Yukarıda belirttiğimiz gibi söz hakkı tanınsaydı bu taleplerimiz dile getirecektik. Ancak her şartta taleplerimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Tarımın sorunları ülkesidir. Bu nedenle 5448 sayılı Tarım Kanunu gereğince bütçeden tarıma ayrılan payın gayri safi milli gelirin en az 1 düzeyinde olmalıdır.

Tarım ürünleri ithalatı durdurulmalı, bitkisel ve hayvansal ürünleri destekleme kapsamı genişletilmelidir.

Çiftçilerimizin Ziraat Bankası, özel bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları yapılandırılmalıdır.

Tarım ve Orman Bakanlığı` nın İlimizin de içinde bulunduğu 21 ilde "çiftçilerimizin tohumunun 75` i hibe" desteği projesine başta mazot olmak üzere diğer girdilerde eklenmelidir.

Büyük ovalar başta olmak üzere tarım arazilerini koruyacak şekilde ülke düzeyinde arazi kullanım planlaması yapılmalı, buna bağlı olarak ta tarımsal üretim planlamasına geçilmelidir. Kooperatifçilik modeli güçlendirilerek aracılığın ortadan kalkması sağlanmalıdır.

Serbest tarım danışmanlarından ekonomik nedenlerden dolayı teminat istenmemesi, taahhüt belgesinin yeterli olması, danışmanlık desteğinin üç veya dört dilim halinde ödenmesi, çiftçi ziyaretlerinin çiftçinin talebi doğrultusunda yapılmasına tebliğlerde yer verilmesi uygun olacaktır.

Samsun` un bir tarım üstü olacağı yetkililerce sık sık dile getirilmektedir. Ancak hatırlatmak isteriz ki iki büyük ovaya sahip ilimizde Çarşamba Ovası kurulmakta olan çevreye zararlı Biyokütle Enerji Santrali gibi tesislerin tehditi altındadır. Tarımsal üretime zarar verecek bu gibi tesislerden vazgeçilmelidir.

Tarımın yoğun olduğu yerlerde tarımsal faaliyetlerde bulunanlar için 65 yaş üstü yasak kaldırılmıştır. Yapılan açıklamada tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunanlar ifadesi kullanılmıştır. Bu ifade yanlıştır çünkü; hayvancılık tarımın bir koludur. Bitkisel ve hayvansal üretim birlikte tarımdır. Ayrıca çiftçiler ve veteriner hekimler muaf tutulurken tarımsal üretimin teknik kadrosu olan ziraat mühendisleri dahil edilmemiştir.

Tarımsal üretim için çiftçi, veteriner hekim dışarıda ziraat mühendisleri evde. Sektöre girdi temin eden zirai ilaç ve gübre bayilerinin de açık olması sokağa çıkma yasağından muaf tutulmaları gerekmektedir. Bunun aksi akıl ve bilim dışı bir davranıştır kabul edilemez.

Bakanlık bünyesinde oluşturulan Bilim Kuruluna tarımsal üretimin teknik kadrosu olan ziraat mühendisleri mutlaka dahil edilmelidir.

Okunma Sayısı: 18