MİLLİ GAZETE: “ÇAY ÜRETİCİLERİ BAYRAMDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF TUTULSUN”- 20 MAYIS 2020

GENEL MERKEZ
20.05.2020 (Son Güncelleme: 20.05.2020 16:04:21)

"TMMOB’a bağlı Ziraat Mühendisler Odası (ZMO) Yönetim Kurulu, başlayan 2020 yılı yaş çay sezonu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı."

Ramazan Bayramı’nda uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı uygulamasının, sezonu başlayan çay sektöründe olumsuzluklara neden olacağını kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası, 23-26 Mayıs tarihleri arasında çay üreticilerinin ve çalışanların yasaktan muaf tutulması gerektiği çağrısı yaptı.

TMMOB’a bağlı Ziraat Mühendisler Odası (ZMO) Yönetim Kurulu, başlayan 2020 yılı yaş çay sezonu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Kovid-19 nedeniyle çay sezonunun sorunlu başladığı kaydedildi.

Ramazan Bayramı’nda 81 ilde uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle çayda alım yapılmayacak olmasının kartlaşmaya neden olup kaliteyi düşüreceği vurgulanan açıklamada, yasak sonrası ise yoğun alımının Çaykur’u kısa sürede kontenjan uygulamasına geçmek zorunda bırakabileceği uyarısı yapıldı.

ÇAYDAKİ DURUM GÖZ ÖNÜNDE TUTULMALI

Bu nedenle sokağa çıkma yasağı planlamasında bu durumun da göz önünde bulundurulmasının önemli olduğunun altı çizilen açıklamada, “Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde 23-26 Mayıs 2020 tarihlerinde çay hasadına ve fabrikaların üretim yapmasına izin verilmeli, bu illerdeki üreticiler ve çalışanlar sokağa çıkma yasağından muaf tutulmalıdır.” çağrısında bulunuldu.

 

Haber: Ahmet SESLİ

Ahmet Sesli

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Okunma Sayısı: 7
Fotoğraf Galerisi