YAPİ.COM.TR: ATATÜRK’ÜN ÇİFTLİĞİ, MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK- 5 HAZİRAN 2020

GENEL MERKEZ
05.06.2020 (Son Güncelleme: 05.06.2020 11:47:45)

Atatürk’ün 1929’da tarımsal üretimi teşvik için satın aldığı “Millet Çiftliği”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısı ile TOKİ’ye “Millet Bahçesi” yapılmak üzere tahsis edildi.

Atatürk’ün 1929’da tarımsal üretimi teşvik için satın aldığı, 1937’de ise bedelsiz Hazine’ye bağışladığı Millet Çiftliği’nin Millet Bahçesi yapılmak üzere TOKİ’ye tahsis edilmesine, odalar ve meslek örgütleri tepki gösterdi.

Cumhuriyet’ten Faruk Kırtay’ın haberine göre; 1961’den bu yana Tarımsal Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmak üzere kurulan Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesindeki 113 dekarlık alan, Millet Bahçesi yapılacak.

Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. M. Emin Ergun, 1989’da söz konusu alanın farklı şekillerde kullanıma açılmak istendiğini belirterek “Bu konu, yargıya taşınmış, arazinin Araştırma Enstitüsü’nde kalmasının kamu yararı olduğuna karar verilmişti. Millet Bahçesi yapma girişimi emsal nitelikte olan bu Danıştay kararını hiçe saymaktır.” dedi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez de, "Yalova’da ulusumuza emanet arazilerin, siyasi iktidarın rant amaçlı ‘Millet Bahçesi’ projesi ile yok edilmesine izin vermeyeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.” diye konuştu.

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ. 

Okunma Sayısı: 8
Fotoğraf Galerisi