HABER VERME: ATATÜRK’ÜN MİRASI MİLLET BAHÇESİ OLUYOR HABERİ- 7 HAZİRAN 2020

GENEL MERKEZ
07.06.2020 (Son Güncelleme: 07.06.2020 14:21:52)

Atatürk’ün hazineye  bağışladığı ve üzerinde Ankapark adıyla 750 milyon dolara metal mezarlığı kurulan Atatürk Orman Çiftliği arazisinden sonra şimdi de ’da Atatürk’ün millete bağışladığı  arazisi,  Bahçesi yapılıyor.

Millet Çiftliği, 1929 yılında Atatürk tarafından tarımsal üretimi teşvik için satın alınmıştı. Millet Çiftliği halen “Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü” olarak kullanılıyor.  Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; 113.4 dekar büyüklüğünde olan Hazine’ye ait taşınmaz, 20 Mayıs 2020 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısı ile “Millet Bahçesi” yapılması için TOKİ’ye tahsis edildi.

BU BİR İHANETTİR

CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel yaşanan olaya sert tepki gösterdi. Özel, “Bu bölgenin tarım dışı amaçla kullanılıp millet bahçesine dönüştürülmesi, Atatürk’ün mirasına saygısızlık, Yalova’ya ve Türk tarımına ihanettir. Burası birinci sınıf tarım arazisi. ‘Yalova benim kentimdir’ diyen Atatürk’ün Türk tarımının geliştirilmesi için millete bağışladığı arazidir. Bu yanlıştan dönün, tarım arazilerine dokunmayın” dedi.

TMMOB  Mühendisleri Odası Başkanı Remzi Suiçmez de, “Ankara’daki AOÇ gibi, Yalova’daki Millet Çiftliği de Atatürk’ün vasiyetine bu duruma getiriliyor. Talan bugün de devam ettirilmek isteniyor. Bu yanlıştan ivedilikle dönülmeli” açıklaması yaptı.

 
1929 YILINDA KURULDU İMAM HATİP YAPACAKLARDI

Millet Çiftliği 1929 yılında Atatürk tarafından ülke tarımının gelişmesi, yetiştiricilikte modern tekniklerin kullanımı ve çiftçilerin bu tekniklerle tanışması amacıyla Yalova’daki  üzerine kuruldu.

11 Haziran 1937’de…

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ. 

Okunma Sayısı: 17
Fotoğraf Galerisi