BİLİNÇSİZ TARIM DENGEYİ BOZUYOR-HEDEF HALK 6 HAZİRAN 2020

SAMSUN ŞUBE ( )
08.06.2020 (Son Güncelleme: 11.06.2020 08:41:04)

ZMO Samsun Şube Başkanı Çobancı, bilinçsiz tarımın ekolojik dengeyi bozduğunu belirterek, uyarılarda bulundu.

Ziraat Mühendisleri Odası(ZMO) Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı,5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Çobancı, " Dünyada,havaya,toprağa ve suya milyonlarca ton zehirli kimyasal, yakıt gazları, lağım ve atık sular salan çok sayıda fabrika vardır. Bu tehlikeli atıklar (katı,sıvı veya gaz gibi) çevre kirliliğine, ozon tabakasının incelmesine, küresel ısınmaya, toprak kaybına, insanlarda ve diğer organizmalarda sağlık sorunlarına yol açmaktadır " dedi.

EKOLOJİK TAHRİBAT

Çobancı, " Ekolojik dengedeki tahribat, tarımsal faaliyetler için de olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Tarımsal faaliyetler içerisinde, özellikle ekonomik açıdan sürdürürlebilirlik adına yüksek verim ve yüksek gelir adına yapılan üretim şeklinde kullanılan zehirli maddeler (gübre,ilaç,hormon v.b.) ve yöntemler (her yıl aynı bitkinin dikilmesi, toprağı devirerek işleme) doğal yaşam açısından oldukça olumsuzdur. Tarım yapılan alanlar doğada yaşayan canlıların yaşam alanlarıdır. Bugünse tarımsal faaliyetler tarımsal alanların çevresindeki doğal yaşamı da tehdit eder hale gelmiş olup, bundan tarımın kendisi de zarar görmektedir. Ekolojik dengedeki değişim Samsun genelinde özellikle; Terme ve Çarşamba ilçelerinde meydana gelen sel ve taşkın periyotlarının artması ile kendini göstermektedir.

Bilinçsiz gübre ve ilaç kullanımı yeraltı sularındaki kirliliğe neden olmakta ve söz konusu sular içme suyu olarak kullanılamamaktadır " diye konuştu.

Tolgahan ÇAĞLAR 

Okunma Sayısı: 17