YENİGÜN GAZETESİ: TARIM ARAZİLERİNE DOKUNMAYIN! – 23 HAZİRAN 2020

KONYA ŞUBE ( )
23.06.2020 (Son Güncelleme: 23.06.2020 11:13:34)

Şube Başkanımız Murat AKBULUT Tarım Arazilerinin Kullanılmasına Yönelik Açıklamalarda Bulundu.

Son yıllarda tarım arazilerinin üzerine hobi bahçesi ve bağ evi adı altında yapılan yapılar yaygınlaşırken, bu durum tarım arazilerini tehdit etmeye başladı. Uzmanlar tarım arazilerinin korunması gerektiğini vurguluyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin koronavirüs nedeniyle ara verdiği çalışmalarına yeniden dönmesiyle birlikte, yeni yasa çalışmalarının içerikleri de belli olmaya başladı. Tarım ve gıda düzenlemelerinden oluşan yeni yasa teklifi çalışmalarında son noktaya gelindi. Bu kapsamda tarım arazilerinin hobi bahçeleri için satılmasına ve bölünmesine izin verilmeyecek. Konya’da da son yıllarda verimli tarım arazilerinin bulunduğu Meram bölgesindeki bazı alanlar hobi bahçesi adı altında işgal ediliyor. Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Murat Akbulut konu ile ilgili düşüncelerini Konya Yenigün Gazetesi’ne değerlendirdi.

‘VERİMLİ ALANLAR HOBİ BAHÇESİ YAPILDI’

Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, son zamanlarda verimli tarım arazilerinin amacı dışında hobi bahçesi olarak kullanılmasından çiftçi temsilcileri olarak rahatsız olduklarını ifade ederek, “Konya’nın en verimli tarım arazileri hobi bahçeleri altında tarım üretiminin dışında kullanılıyor. Yaklaşık 5 yıl önce başlayan toplamda 7 yılı bulan bir çalışma yapıldı ve birinci sınıf tarım arazileri hobi bahçesi adı altında parçalanarak bu arazilerin tarım dışında kalınması sebep olundu. Bir çiftçi temsilcisi olarak bu kişilere haklarımızı helal etmiyoruz. Özellikle bölgesinde hobi bahçeleri mantar gibi gelişim sağladı.3.sınıf tarım arazilerinde bu hobi bahçeleri yapılabilir. Meram bölgesinin en verimli arazileri hobi bahçesi adı altında yok edildi. Bu topraklarda kan ekersen can biter topraklarda bu tür bir rant haline dönüştürerek, metrekaresi 10’a katlayacak şekilde satışları yapılıyor. Bu işten birileri para kazanıyor ama gelecek nesillerimize bırakacağımız, çoğalması mümkün olmayan verimli arazileri milyonluk alana yaklaşmış kısmı talan edilmiş durumda. Onun için Konya’da Ziraat Odaları olarak bizim de bu konudan aşırı derecede muzdarip olduğumuz, ama elimizden bir şey gelmediği, Tarım ve Orman Bakanlığının da bu konu ile ilgili çalışma yaptığını biliyoruz. Tarım ve Orman Bakanımızın bu konu ile ilgili açıklamaları bizleri mutlu etmiştir. Bu kararın arkasında durulması gerektiğini düşünüyoruz. Gelecek nesillere suyumuzu ve toprağımızı bırakarak onların da yaşamlarını idare ettirebilmeleri için bu konunun çok önemli bir konu olduğunu belirtmek isterim. Koronavirüs bizlere gıdanın önemini bir kez daha ortaya çıkardı ve gösterdi. Bu arazilerin amacı dışında kullanılmasını engelleyen, bu alanlarda üretime ağırlık verelim ve tarımda dünyada güç olalım. Bizler tarım arazilerinin kullanılmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TARIM ALANLARI DARALTILIYOR’

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Murat Akbulut da Tarım ve Orman Bakanın verimli tarım alanlarının hobi bahçesi adı altında daraltıldığına dair demecine dikkat çekerek, “Tarım alanları hobi bahçeleri adı altında küçük küçük parsellere bölünüyor. Bu da kanunen aslında mümkün değil. Vatandaşlar tapularını alamasalar bile örneğin 20 dekarlık alanı 40 kişiye 500’er metrekarelik alanlar şeklinde küçük parçalara bölüyorlar. 20 dekarlık alanda tarım yapılabilirken 40 kişinin 500 metrelik hobi bahçesi alanına dönüşüyor. Hobi bahçelerinde tarım yapılamıyor. Bu alanlarda hobi bahçesi sahipleri kendi sosyal ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu işlemler ise tarımsal alanların daralmasına sebep oluyor. Gerek hobi bahçesi adı altında, gerekse yapılaşma ile olsun tarım alanlarının daraltılmasını kabul edemeyiz. Tarımsal arazilerin hangi amaç ile olursa olsun, tarım alanı dışındaki kullanımına izin verilmemeli. Bu araziler dedelerimizin bizlere emaneti. Bu alanlarımızı gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Bakanlığın bu araziler ile ilgili çalışma yapması da olumlu bir adım. Artan nüfusumuza rağmen toprağımızın miktarı azalmak yerine en azından aynı kalmalı. Koronavirüs sürecinde de gıdanın önemini dolayısıyla tarım arazilerinin önemini bir kez daha gördük.”

KANUN TEKLİFİ HAZIRLANDI

TBMM`de, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu tarafından hazırlanan kanun teklifinin kabul edilmesiyle, arsa özelliği kazanmamış tarım alanına kurulan hobi bahçelerindeki yapıların yıkılacağı belirtildi. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Meclis`e gönderecekleri yeni torba kanun teklifinde, hobi bahçelerine ilişkin düzenlemelerin yer alacağını söyledi.

Okunma Sayısı: 66
Fotoğraf Galerisi