SOL GAZETE: KANSERE NEDEN OLAN BİTKİ İLACINA İLİŞKİN BAKANLIK GÖRÜŞ BİLE VERMEMİŞ: ‘DERHAL ADIM ATILMALI…’- 28 HAZİRAN 2020

GENEL MERKEZ
29.06.2020 (Son Güncelleme: 29.06.2020 13:04:56)

Kansere neden olduğu kesinleşen Roundup adlı tarım ilacı Türkiye’de de yaygın olarak kullanılırken, Bakanlığın bu konuda mahkemeye görüş bile vermediği ortaya çıktı. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, soL’a yaptığı açıklamada tehlikenin boyutlarına dikkat çekti.

Alman ilaç tekeli Bayer`in ürettiği Roundup isimli ilacın içinde bulunan glifosat maddesinin kansere neden olduğu gündeme gelmiş, yabani otlara karşı kullanılan ilacın Türkiye’de de kullanıldığı ortaya çıkmıştı. 

Yurt dışında binlerce kişi bu nedenle şirkete dava açarken, Bayer, davacılara, toplam 10.9 milyar dolar tazminat ödeyeceğini açıklamıştı. 

‘Türkiye’de ilk dava 10 Temmuz’da’

Söz konusu ilacın etkileri, Türkiye’deki kullanımını soL’a değerlendiren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, önemli açıklamalarda bulundu.

“Yurtdışında bu konuda açılan çok sayıda dava var, Türkiye’de de bu konuda bir dava var ve ilk duruşması 10 Temmuz’da Ankara’da görülecek” diyen Suiçmez, mahkemenin duruşma öncesi kendilerinden görüş istediğini, görüşlerini mahkemeye ilettiklerini dile getirdi.

‘185 madde yasaklandı ama glifosat bunlar arasında yok’

Glifosat etkin maddeli ilacın Türkiye’de de kullanıldığına işaret eden Suiçmez, “Ne kadar yaygın kullanıldığına ilişkin hiçbir resmi istatistik yok. Ancak yaygın kullanıldığı bir gerçek. Bakanlık, son 10 yılda AB ile uyum düzenlemeleri çerçevesinde 185 etkin maddeyi yasakladı ama bu madde konusunda alınmış bir karar yok” dedi.

‘Bakanlık görüş vermedi, suskun kaldı’

Açılan davada Bakanlıktan da görüş istendiğini ancak Bakanlığın suskın kaldığını ve görüş iletmediğini aktaran Suiçmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bakanlığın görüş açıklaması çok önemli, suskun kalmamalı. 

‘Türkiye’de hiçbir araştırma yok’

Türkiye’de bu konuda neredeyse hiçbir araştırma yok, yeterli bilimsel çalışma yok. Mahkeme görüş istediğinde bu konuda yurt dışındaki literatür üzerine de çalıştık. Bu ilacın kansere neden olduğuna ilişkin yurt dışında ilgili bakanlıkların ortak çalışmaları ve araştırmaları var. 

Türkiye’de ise araştırma yok. Bu mutlaka hızlıca gündeme alınmalı, araştırmalar yapılmalı, resmi veriler toplanmalı.

Bunun dışında ilaç satımı ve kullanımı mutlaka ziraat mühendislerinin kontrolünde olmalı.

Bu konuda yargının vereceği karar oldukça önemli.

`Kansere neden olduğu kesin, hızlıca adım atılmalı`

Daha fazla zaman kaybedilmeden hızlıca yasaklanması görüşündeyiz. Kansere yol açtığı konusunda kesin çalışmalar yapılmış durumda. Ülkemizde riskli ilaç grubunda bile değil bu ilaç.

Tarım alanları dışında havalimanlarındaki otlar ve parklarda da kullanılıyor bu ilaç. ABD’de birçok eyalat bu ilacın parklarda kullanımını yasakladı. AB ülkelerinde de net kararlar yok, bu anlamda ilk yasak kararını Avusturya aldı.

Türkiye’de sorumlu kuruluşlar çıkıp bir an önce net açıklamalar yapmalı.

‘Kaçak ilaçlar getirilip kullanılıyor’

Yurtdışından getirilen ucuz kaçak ilaçlar, ülkemizde üretilen sahte ilaçlar mutlak olarak denetlenmeli. Türkiye’de yasaklanan ilaçlar yurtdışından getirilip kullanılıyor ve denetimler yapılmıyor.

Bunun da ötesinde yasaklanan ilaçlar depoda bulunduğu için bir süre daha kullanımına da izin veriliyor. Buna da son verilmeli, yasak kararından itibaren zararlı ilaçların kullanımı derhal durdurulmalı.

Okunma Sayısı: 60
Fotoğraf Galerisi