HAL POSTASI: REMZİ SUİÇMEZ: ARAZİ KULLANIM PLANI OLMADAN İMAR OLMAZ- 30 HAZİRAN 2020

GENEL MERKEZ
02.07.2020 (Son Güncelleme: 02.07.2020 09:26:16)

"ZMO Başkanı Suiçmez, tarım dışı imar başvurularının arazi kullanım planı olmadan kabul edilmemesi gerektiğini söyledi."

Hal Postası - ZMO Başkanı Suiçmez, tarım dışı imar başvurularının arazi kullanım planı olmadan kabul edilmemesi gerektiğini söyledi. 

TMMOB ZMO Başkanı Baki Remzi Suiçmez, tarım, gıda ve ormancılık sektörlerini aynı kapsamda değerlendiren torba yasanın kabul edilemeyeceğini dile getirdi ve büyük ova koruma alanı ilan edilen yerlerle ilgili, “Arazi Kullanım Planı hazırlanmadan tarım dışı amaçlı başvurular değerlendirmeye alınamaz” diye konuştu. 

Torba yasa hazırlanırken ZMO’nun görüşünün alınmadığını kaydeden Suiçmez, teklifin kamuoyunda tartışılmadan gizlice ve hızlıca gündeme getirildiğini belirtti ve şöyle konuştu, “Bu teklif, her ne kadar sektör içi bir torba yasa izlenimi verse de tarım, gıda ve ormancılık sektörleri aynı torbaya konmamalıdır. Bu yaklaşım sektörlerin özgün yanlarının gözden kaçmasına neden olabilecektir.”

Yerleşim alanlarının gelişim ihtiyaçlarını karşılama gerekçesiyle imara açılan alanların tamamı kullanılmadan yeni tarım alanların imara açılmaması gerektiğini savunan Baki Remzi Suiçmez, imara açıldığı halde kullanılmayan alanların da imardan çıkarılmasını ve yeni alanların imara açılmasına tarım arazisi olmamak kaydıyla izin verilmesi gerektiğini vurguladı. 

Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM Grup Başkanlığı, 64 milletvekilinin imzasıyla 2/2985 Esas Sayılı Kanun Teklifini TBMM’ye vermişti. Torba yasa niteliğindeki teklif, yerleşim alanlarının gelişim ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik imar düzenlemeleri içeriyor. 

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ. 

Okunma Sayısı: 11
Fotoğraf Galerisi