URFA OBJEKTİF.COM: BAŞKAN ABDULLAH MELİK;BU ZİHNİYET ELİ BIÇAK TUTAN KASABI DA DOKTOR YAPTIRIR- 22 TEMMUZ 2020

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
22.07.2020 (Son Güncelleme: 22.07.2020 16:23:32)

Ziraat mühendisleri odası Şanlıurfa Şube başkanı Abdullah Melik Yönetmelikte yapılan değişiklikler hakkında bir basın açıklaması yaptı.Melik açıklamasında ;Tarım ve Orman Bakanlığının 18.07.2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanan yönetmenlikte yapılan değişiklikle Orman Mühendisi ve Orman Endüstri Mühendisleri de Zirai İlaç Bayii açma yetkisi verildi, daha öncede Eczacılar ve Kimyagerlerde Zirai ilaç bayii açabiliyordu ülkede meslek tanımları birbirine karıştı. Tarım Ülkesi olan bir Ülkede Ziraat Mühendisliği mesleği hiçe sayılıyor. Herkes kendi mesleğini yapmalı. Tarladan sofraya gıda zincirinin en önemli halkasını oluşturan Ziraat Mühendisleri ilaç bayiliği ve satışı için aldıkları diploma yetmezmiş gibi birde sınava tabi tutuluyorlar.
İlgili yönetmenlik Ziraat Mühendisleri için tamamen kaldırılmalı zirai ilaç bayilik açma ruhsatı Ziraat Mühendislerine sınavsız verilmelidir.
Ziraat Mühendisleri dışında siyasi çıkar ilişkileri sonucu önüne gelene Tarımsal İlaç satma yetkisi verilirse, yaşanacak sağlık sorunlarından, bitkisel üretimdeki üretim kayıplarından, dışsatımdaki zirai ilaç kalıntıları sorunlarından Ziraat Mühendisleri sorumlu değildir. Salgın döneminde bir kez daha görüldüğü gibi en az sağlıkçılar kadar güvenli gıda erişiminde hayati derecede Ziraat Mühendisi önem arz etmektedir.
Yazıklar olsun ki meslektaşlarımızın hakları bir bir ellerinden alınıyor. Kimyagerler, eczacılar ve orman mühendisleri zirai ilaç bayiliği yapabiliyorsa, Ziraat Mühendisleri de eczane açmalı, Kimyagerlik yapmalı, Orman Mühendisliğinin alanına girmeli.
Türkiye’de yaklaşık 20 yıldır Tarım Bakanlığı tarımım, mühendisliğin dışından insanlarla yönetiliyor İşte sizlerin yüzünde ülke tarımı bu hale geldi. Bu zihniyet eli sırf bıçak tutuyor diye kasaplara da doktorluk yaptırır. Ziraat Mühendislerinin işine, aşına, ekmeğine göz dikenler, bu tarihi yanlıştan dönülmelidir. 
Ziraat Mühendisleri olarak mesleğimizi zor şartlarda yerine getirmeye çalışırken bir de ekmeğimizin bölünmesine de razı olmayacağız.

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ. 

Okunma Sayısı: 48
Fotoğraf Galerisi