HEDEF HALK GAZETESİ: TARIMI DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTARIN-16 EKİM 2020

SAMSUN ŞUBE ( )
16.10.2020 (Son Güncelleme: 16.10.2020 11:17:04)

Ziraat Mühendisleri Odası ( ZMO) Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Çobancı, "Girdi maliyetleri ve uygulanan tarım politikaları nedeniyle 3 milyon hektar arazi ekilmemektedir. Son 5 yıldır Türkiye` nin buğday ekimi yapılan alanı, buğday üretii ve verimi azalmaktadır" dedi.

Çobancı, "2005 ılında 78,6 milyon dekarda buğday ekimi yapılırken, bu alan 2019 yılında yüzde 13 azalarak 68,5 milyon dekara gerilemiştir. 2015 yılında 22,6 milyon ton olan buğday üretimi 2019 yılında yüzde 16 azalarak 19 milyon tona gerilemiştir. Buğday bu ülkenin; danesi ile samanı ile unu ile ekmeği ile ana ürünüdür. Artan nüfusun ihtiyacını karşılayamadığı için buğday üretimin yarısı kadar da dışarıdan buğday getirilmektedir. 3 milyon hektar tarım arazisinin boş kaldığı yerde dışarıdan her yıl 10 milyon tona yakın buğday ithal edilmektedir" dedi.

"Hayvancılıkta durum daha vahimdir" diyen ZMO Şube Başkanı Çobancı şunları kaydetti; " Çiğ süt fiyatlarına yapılan desteklemelerin yem fiyatlarındaki artışların gerisinde kalması süt sektöründe yeni bir krize yol açabilir, bu durum süt inekçiliğinin geleceğini de olumsuz etkileyecektir. Paramız var nasılsa dışarıdan alırız, mantığının pandemi sürecinde çöktüğünü hep birlikte gördük. Salgın dönemlerinde her devlet ürettiğini halkı için stoklamaktadır. Buradan çıkarılacak en büyük ders; tarım sektörünü dışa bağımlılıktan kurtaracak ulusal tarım poliikaları üretmekten geçmektedir. Üreticinin desteklendiği, ürünlerin büyütüldüğü, hayvanların beslendiği ve gıda ürünlerine tüketicinin kolayca ulaşabildiği günler uygulanacak ulusal tarım politikalarına bağlıdır."

Tolgahan ÇAĞLAR

Okunma Sayısı: 8