SAMSUN GAZETESİ:ÇARŞAMBA AYAKTA- 19 KASIM 2020

SAMSUN ŞUBE ( )
19.11.2020 (Son Güncelleme: 19.11.2020 12:01:03)

Samsun`un Çarşmaba ilçesi Eğerceli Mahallesi`nde biyokütle enerji santrali önünde toplanan siyasiler, STK temsilcileri ve vatandaşlar, tepkilerini ortaya koyarak, "Ovamızı zehirlemeyin" diye haykırdı.

Samsun`un Çarşiamba ilçesi Eğerceli Mahallesi`nde kurulan ve mahkeme tarafından bilirkişi raporu yetersiz bulunan biyokütle enerji santrali önünde toplanan siyasiler, STK temsilcileri ve vatandaşlar tepki gösterdi.

Santralin Çarşamba Ovası`nda kurulmasını istemeyen vatandaşlar, bilirkişi heyetini "Zehir solumak istemiyoruz","Hukuksuzluğa karşı hukuk mücadelesi" ,"Çarşamba BES`e karşı" dovizleriyle karşıladı.

BİLİRKİŞLER İNCELEDİ

Bu arada, yeniden belirlenen bilirkişi heyeti, uzun bir süre santralin ana binasında teknik incelemelerde bulundu.Çevrede de incelemelerini sürdüren heyet, 30 gün içinde raporunu mahkemeye sunacak.

Canlı Haber TV`ye konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hasan ÇOBANCI; Çarşamba Büyük Ova kapsamındadır.5403 sayılı Toprak Koruma Kanunu kapsamında da koruma altındadır. Böyle verimli toprakların yer aldığı bir bölgeye,bu santrali kurmak hem havamızı hem de Çarşamba Ovası`nda yapılan tarımı yok edecektir.Dünya ileriki yıllarda açlıkla karşı karşıya kalacak.Bu nedenle üretimimizi mutlaka artırmamız ovalarımıza sahip çıkmamız gerekiyor.

Merve İLHAN - Mustafa İNAN

Okunma Sayısı: 15