YAŞAM İÇİN GIDA: PAKDEMİRLİ: “ÜLKEDE FUTBOLDAN SONRA EN ÇOK TARIM KONUŞULUYOR”- 10 OCAK 2021

GENEL MERKEZ
11.01.2021 (Son Güncelleme: 11.01.2021 17:22:33)

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından çevrim içi düzenlenen Türkiye’de Tarım Öğretiminin 175. Yıl Dönümü Kutlama Programında konuşan Bakan Pakdemirli, ülkede futboldan sonra en çok tarım, tarımdan sonra da eğitimin konuşulduğunu vurgulayarak; “İtiraf etmeliyim ki ben, makul olduğu müddetçe, konuşanları da haklı buluyorum. Zira iki hayati şey vardır; karnın doyması, aklın doyması. İşte tam da bu noktada karşımıza tarım eğitimi çıkıyor” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi tarafından çevrimiçi olarak “Türkiye’de Tarım Öğretiminin 175. Yıl Dönümü” Kutlama Programı düzenlendi. Çevrimiçi toplantının açış konuşmalarını Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Fehmi Kiraz, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptı.

Çevrimiçi düzenlenen oturumda 175. Yıl Özel Dersi ise “Ziraat Mühendisliği Mesleğinin Geçmişi ve Geleceği” başlığıyla Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşet Arslan tarafından verildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kutlama programında yaptığı konuşmada, tarım ile bilginin önemini çok iyi kavramış toplumların daima önde, belirleyici ve tetikleyici olacağını ifade etti. Bakan Pakdemirli, bu asrın artık ‘tarımın bilgiyi pratik etme asrı’ olduğunu, tarıma teknolojiyi, modern yöntemleri, kısacası bilgiyi hâkim kılanların markalaşabileceğini, sürdürülebilirliği sağlayacağını, verimi ve kaliteyi yükselteceğini söyledi.

Ülkede futboldan sonra en çok tarımın, tarımın ardından da eğitimin konuşulduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli; “İtiraf etmeliyim ki ben, makul olduğu müddetçe, konuşanları da haklı buluyorum. Zira iki hayati şey vardır; karnın doyması, aklın doyması. İşte tam da bu noktada karşımıza tarım eğitimi çıkıyor” diye konuştu.

Pakdemirli; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinin Türkiye’nin ilk ziraat fakültesi olduğuna işaret ettiği konuşmasında, Bakanlık olarak kendilerinin de dijital tarım eğitimi için Tarım-Orman Akademisi’ni kurduklarını ve bu dijital akademiyi bütün çiftçilerin, araştırmacıların ve ilgililerin hizmetine açtıklarını söyledi.

Bakanlık olarak Ar-Ge çalışmaları için çeşitli kaynaklardan yaklaşık 1 milyar lira bütçe kullandıklarını kaydeden Pakdemirli; bilgi ve teknoloji kullanımını tarımda ön sırada tuttuklarını ve bunun için güçlü bir alt yapının olduğunu belirtti.

Pakdemirli; “Türkiye genelinde 60 Araştırma Enstitümüz, 210 bin dekar arazimiz, 248 laboratuvarımız, yaklaşık 2.000’i akademik seviyede olmak üzere, toplam 6.336 personelimiz ile ihtiyaç duyulan her alanda hizmet veriyoruz. Bakanlık olarak Ar-Ge çalışmaları için çeşitli kaynaklardan yaklaşık 1 Milyar Lira bütçe kullanıyoruz. Dünya’nın 3. Büyük Tohum-Gen Bankasına sahibiz. Dünya’nın en büyük zeytin koleksiyonu ülkemizde bulunuyor. Dünyanın en büyük buğday ıslah programı, ülkemizin katkısıyla devam ediyor. Son iki buçuk yılda da yüzlerce yeniliği, çok sayıda teknolojiyi çiftçilerle buluşturduk ve ülke tarımına kazandırdık.” şeklinde konuştu.

Nüfus artışı, küreselleşme, iklim değişikliği, açlık ve obezite gibi sorunlara da işaret eden Pakdemirli, “Bir şeyi itiraf etmemiz gerekiyor ki halihazırda sahip olduklarımızla bir süre daha idare edebilir, iyi gidebiliriz. Ancak geleceği öngöremezsek, tedbirli ve planlı hareket etmezsek ne kendimize ne de dünyamıza yetebileceğiz. Öyle ki suyunuz azalırsa sulama yapamazsınız, toprağınız verimsizleşirse tarım yapamazsınız” değerlendirmesinde bulundu.

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutlayan Bakan Pakdemirli; “Basın bir toplumun gözü kulağı sesidir. Bugün gelişen teknolojiyle sadece sınırlarımız içinde değil yurtdışında da ülkemizin sesinin etkin, güçlü ve doğru şekilde duyulması için çok önemli bir görev yapmaktalar. Toplumun aydınlatılması ve haber alma hürriyetimizin sağlanmasında ve her şartta özveriyle görev yapan basın ve yayın ilkelerine tarafsız bir şekilde uyan tüm basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Gününü tebrik ediyorum. Görevini yaparken vefat eden basın mensuplarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ. 

Okunma Sayısı: 17
Fotoğraf Galerisi