GAZETE KRİTİK: ANKARA`DA ERDOĞAN`A PROTESTO: ‘3 ÇOCUK YAPIN DEDİ YAPTIK, ŞİMDİ ÇOCUKLARIMA BİR KOLİ YUMURTA BİLE ALAMIYORUM!`- 8 OCAK 2021

GENEL MERKEZ
08.01.2021 (Son Güncelleme: 12.01.2021 15:11:19)

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan ve Ankara`da eylem yapan çiftçiler Cumhurbaşkanı Erdoğan`a “Çalışın’ dedi. Çalıştık. ‘3 çocuk yapın’ dedi, yaptık. Cumhurbaşkanı ‘Tarlaları ekin saksı bile boş kalmasın’ dedi. Ektik… Ben çocuklarıma bir koli yumurta alacak durumda bile değilim” diyerek seslendi.

Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan borçları nedeniyle mağdur olan çiftçiler dördüncü defa Ankara’da eylem yaptı, ancak yine istedikleri sonucu alamadılar. Ankara’ya gelebilmek için tarım makinasını satarak yol parası yaptığını söyleyen çiftçi İbrahim Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`a seslendi: “Çalışın’ dedi. Çalıştık. ‘3 çocuk yapın’ dedi, yaptık. Cumhurbaşkanı ‘Tarlaları ekin saksı bile boş kalmasın’ dedi. Ektik… Ben çocuklarıma bir koli yumurta alacak durumda bile değilim” 

Çiftçiler, Ankara’da Tarım ve Orman Bakanlığı önünde basın açıklaması yaparak yeniden seslerini duyurmaya çalıştı. Eyleme Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez de katıldı. Çiftçiler polisin yoğun güvenlik önlemi altında konuşabildiler. 

BAKAN YARDIMCISI BİRKAÇ GÜN İÇİNDE AÇIKLAMA YAPACAĞINI SÖYLEDİ

Açıklama sonrasında çiftçilerden dört kişilik bir grup Tarım Bakanlığı’ndan yetkililerle görüşmeye gitti. Görüşmenin ardından açıklama yapan çiftçi Ömer Sarı, "Tarım ve Orman Bakan Yardımcısıyla görüştük. Konuyla ilgili birkaç gün içerisinde bir açıklama yapacaklarını söylediler" dedi. Çiftçiler görüşmenin ardından evlerine dönerken, beklenen açıklamanın yapılmaması halinde eylemlerine devam edeceklerini söyledi. 

Başkent Ankara’ya gelen çiftçiler ANKA Haber Ajansı’na duygularını şu şekilde aktardılar:

“BİR HOLDİNG KADAR DEĞERİMİZ YOK MU?”

Sivaslı çiftçi Başer Yıldırım: Biz çiftçiler hayal kırıklığına uğradık. Torba kanununda çiftçi borçları yer almadı. Bir holding kadar bizim değerimiz yok mu? Borçlarımız neden taksitlendirilmedi. Mazot, gübre, ilaç çok pahalı. Biz mazotun litresini neden 7 liradan alıyoruz. Bizim suçumuz ne? Bankalara yüksek faiz ödemekten canımız çıktı. Bunlara her geçen gün yenileri ekleniyor.

ZMO Başkan’ı Baki Remzi Suiçmez: Yüksek girdi maliyetleri ve borçla üretmek zorunda kalan çiftçilerimiz bugün arık tıkandı. İlgili tüm kesimlerce çiftçilerin sesinin duyulması gerekiyor. İyi ki çiftçilerimiz var sonuna kadar onların yanındayız.

 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ.

Okunma Sayısı: 7
Fotoğraf Galerisi