İLKSES GAZETESİ: TARIMIN AŞIYA İHTİYACI VAR!- 17 OCAK 2021

İZMİR ŞUBE ( )
18.01.2021 (Son Güncelleme: 19.01.2021 11:18:03)

"Tarım uzmanları; sürekli hareket halinde olan, bölgelerarası göç eden mevsimlik tarım işçilerinin ve ziraat mühendislerinin de Kovid-19 aşı takviminde öncelikli olmasını istiyor."

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisine karşı ülkeler ilk aşıları yapmaya başlarken, ilk seferde kimlerin aşılanacağı tartışmaları süregeliyor. Türkiye de dahil olmak üzere, ABD ve İngiltere gibi pek çok ülkede ilk önce kronik hastalığı bulunan yaşlılar, huzurevi sakinleri ve sağlık çalışanları aşı olacak ilk grupta yer alacak. Ancak, tarım mühendisleri ve uzmanları, yaşanan pandemide insanların en çok ihtiyaç duyduğu tarım ve gıda ürünleri olduğunu hatırlatarak, tarım işçileri ve mevsimlik tarım işçilerinin, sektörde üreticilerle bire bir ilişki halinde olan ziraat mühendislerinin ve tohum, ilaç, gübre bayilerinin de aşılama noktasında öncelikli grupta yer alması gerektiğinin altını çiziyor. “Tarım yoksa gıda yok, gıda yoksa yaşam da yok” diyen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2. Başkanı Banu Onan Erdal; özellikle mevsimlik tarım işçilerinin şehir ve bölgeleri değiştirerek, virüsü ülke geneline yayma potansiyeli ve topluluklarla etkileşimi en yüksek grup olduğunu söyledi. Erdal, buradan yola çıkarak tarım işçilerinin de yaz hasadı başlamadan aşılamada ilk sırada yer almasının son derece önemli olduğuna, birçok meslektaşının da bu süreçten etkilendiğine ve hastalandığına vurgu yaptı.

YAZ HASADI GELMEDEN AŞILANMALI!

Ülkemizde mart ve nisan aylarının sebze, pamuk, ayçiçeği ve mısır gibi ürünler için ekim, dikim, gübreleme ve ilaçlama zamanları olduğunu ayrıca mevsimlik meyvelerin de hasat zamanlarının yaklaştığını, tarım açısından çok önemli olan bu dönemde her yıl olduğu gibi bölgelerarası göçün tekrar başlayacağını söyledi. Göçle birlikte virüsün yayılma tehlikesinin göz ardı edilmemesi gerektiğini dile getiren Erdal, “Tarımda kışlık ürünler açısından bu süreci sorun yaşamadan atlatıyoruz ancak mart ya da nisan gibi yavaş yavaş yazlık ürünlerin hazırlıkları başlayacak. Tüm ülkede asıl hareketlilik o zaman yaşanacak. Eğer biz o grubu önceleyip, aşı kapsamına alırsak pandemide süreci sıkıntısız atlatabiliriz. Tarım işçilerinin özellikle de mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşullarının; nasıl barındıklarını, bir çadıra doluştuklarını biliyoruz. Dolayısıyla bu grupların aşılanması büyük önem teşkil ediyor. Dediğim gibi bu işçilerimiz ülkenin farklı bölgelerinden aileleriyle göç ederek geliyorlar. Çoluk çocuk minibüslere doluyor, aynı çadırlarda kalıyorlar” ifadelerini kullandı.

TARIM, ÖNCELİKLİ GRUP OLMALI!

Tarım işçilerinin çoluk çocuklarıyla geldikleri bölgede, yerel halkla bir şekilde etkileşime geçtiğini bunun da virüsü yayabileceğini belirten Erdal, “İster istemez bu insanlar gittikleri bölgelerdeki, oradaki yerli insanlarla da bir şekilde etkileşime giriyor. Mevsimlik sezon başlayınca tüm Türkiye’de bu noktada bir değişim söz konusu olacak. Geçen yılımızın benzeri bir yazı yaşayacağımız kesin. Dolayısıyla bu insanlarımızı şimdiden aşılamada öncelikli gruba almazsak virüs gezdirilip, yayılacak. Şu anki aşı takviminde öncelik sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan bireylere yapılacak. Bu gruptan sonra diğer önemli bazı meslek grupları var. Bu meslekler öğretmenlik gibi halkla iç içe olan meslekler. Yani öncelik grubuna alınan bu meslekler, kalabalık ortamlarda, sürekli toplumla yüz yüze olan, etkileşimi yüksek meslek grupları. Baktığımızda tarım işçileri de bu şekilde öbek öbek, bütün ülkeye yayılacaklar. Bence tarım işçileri ve mevsimlik tarım işçilerinin ve alanda çalışan ziraat mühendislerinin de acilen mart- nisan ayı gelmeden yani sezon başlamadan önce öncelikli gruba alınması gerekir. Sağlık çalışanları dışında riskli grupta düşünülen meslekler gibi tarım iş kolu çalışanları da aşı planlanmasında ilk sıralarda yer almalıdır” ifadelerini kullandı.

TARIMDA KAYITDIŞILIK İÇİN FIRSAT OLABİLİR

Tarımda kayıt dışılığın önüne geçmek için aşılamanın bir fırsat olabileceğini de sözlerine ekleyen Erdal, şunları söyledi: “Tarım işçileri ve mevsimlik tarım işçilerinin aşılama takviminde öncelikli gruba alınmasıyla, tarımın belki de yıllardır kanayan yarası olan tarımda kayıt dışılığının da önüne geçilmiş olur. Yani aşılama takvimine bu işçilerimiz dahil edilirse belki kayıt dışılığa karşı da bir çalışma yapılmış olur. Bu da bir kazanım olur. Aşılama bu çalışmanın da ilk adımı olsun.”

Haber: Nurettin BAKİ 

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ. 

Okunma Sayısı: 138
Fotoğraf Galerisi