HEDEF HALK GAZETESİ: GIDA ENFLASYONU YERLİ POLİTİKA İLE DÜŞÜRÜLÜR-4 ŞUBAT 2021

SAMSUN ŞUBE ( )
15.02.2021 (Son Güncelleme: 16.02.2021 10:39:22)

ZMO Samsun Şube Başkanı Çobancı, gıda enflasyonunun yerli politikalrla ve üreticinin desteklenerek düşürülebileceğini belirterek, "Tarımda dışa bağımlı değil, üretim odaklı ulusal çıkarlara yönelik yerli üretimi ve üreticimizi koruyan politikalar uygulanmalıdır" dedi.

Çobancı, gıda enflasyonunun komitelerle değil, planlamayla, üretimle, çiftçinin desteklenmesiyle ve örgütlenmesiyle önlenebileceğini söyledi.

Çobancı, "TÜİK işlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE 2020 yılı on iki aylık ortalama gıda enflasyonunu yüzde 11,18 olarak belirtmiş, Türk İş ise aynı dönem için gıda enflasyonunu yüzde 19,75 olarak açıklamıştır. Rakamlar farklı da olsa bir gıda enflasyonu mevcuttur" dedi.

ZMO Şube Başkanı Çobancı, "Tarım arazilerini korunmadan, gıda maliyetleri düşürülmeden, gerekli ve yeterli tarımsal destek verilmeden, tarımsal kredi kullanım ortamını iyileştirilmeden, ülke düzeyinde tarımsal üretim planlaması yapılmadan, çiftçinin kooperatifleşmesi sağlanmadan, gıda tedarik zincirinin kontrolsüz bir şekilde serbest piyasaya bırakıldığı ve sadece dış alıma dayalı politika ve uygulamalarla fiyat istikrarı sağlanması mümkün değildir. Kronikleşen sorunlara geçici çözümler değil kalıcı çözümler bulmak gerekliliktir. Tarımda dışa bağımlı değil, üretim odaklı ulusal çıkarlara yönelik yerli üretimi ve üreticimizi koruyan politikalar uygulanmalıdır" açıklamasında bulundu.

Zekeriya FIRAT 

Okunma Sayısı: 4