SAMSUN GAZETESİ: ÇİFTÇİ ZARAR EDİYOR- 4 ŞUBAT 2021 SAMSUN GAZETESİ

SAMSUN ŞUBE ( )
15.02.2021 (Son Güncelleme: 16.02.2021 10:38:17)

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, Samsun ve ilçelerinde yetişen kışlık sebzelerin tarladan, tüketiciye ulaşana kadar fiyatının yükseldiğini, ürünün pazarlama sürecinde fiyatının arttığını belirtti.

ÇİFTÇİ ZARAR EDİYOR

Üretimde planlamanın olmadığını belirten Çobancı, "Ürünün arzını belirleyecek bir mekanizmanın olmaması, tarımsal ürünlerde zaman zaman arz fazlasına neden olmakta, ürünün fiyatı ülke genelinde düşmekte, çiftçi masraf edip zarar etmektedir. Çiftçiye girdi desteği yapılmadığı için ürün maliyeti yüksek olmakta, yüksek fiyatla üretilen ürün pazarlama süreci sonunda daha yüksek fiyatla tüketiciye ulaşmaktadır" ifaddelerini kullandı.

MALİYETLER DÜŞÜRÜLMELİ

Tarımda üretim odaklı politikaların ugulanması gerektiğini belirten Çobancı, "Tarım arazilerini korunmadan, girdi maliyetleri düşürülmeden, gerekli ve yeterli tarımsal destek verilmeden, ülke düzeyinde tarımsal üretim planlaması yapılmadan, çiftçinin kooperatifleşmesi sağlanmadan, gıda tedarik zincirinin kontrolsüz bir şekilde serbest piyasaya bırakıldığıve sadece dış alıma dayalı politika ve uygulamalarla fiyat istikrarı sağlanması mümkün değildir" diye konuştu.

Okunma Sayısı: 6