TARIM DANIŞMANLARI BASIN AÇIKLAMASI

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
17.02.2021 (Son Güncelleme: 22.02.2021 11:40:28)

Melik’ten çağrı: Ya kadro ya da özlük hakları…

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Melik, tarım danışmanları için bakanlık ve belediyeler çağrıda bulundu.
Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Melik, tarım danışmanları için bakanlık ve belediyeler çağrıda bulundu. Tarım danışmanları için kadro açılmasını talep eden Melik, “Devlet bu arkadaşlarımıza istihdam yaratıp kadro veremiyorsa mevzuat değişikliğine gidilip özlük hakları iyileştirilmelidir” dedi.
Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası binasında düzenlenen basın toplantısına Odası Başkanı Abdullah Melik, TAR-DER Genel Başkanı Mahmut Kaytan, TAR-DER Şanlıurfa İl Temsilcisi Esra Kaplan, TYDD Komisyon Başkanı Mine Günalp, Siverek Belediyesi Tarım Komisyonu Başkanı Mehmet Sinan Kaya ve tarım danışmanları katıldı.
Ülkede 1200 Şanlıurfa’da 41 Tarım Danışmanı görev yapıyor.
Basın toplantısında tarım danışmanlarının sorunlarını anlatan Odası Başkanı Abdullah Melik, “Tarımsal teknolojileri, yeni tarım tekniklerini ve gelişmeleri; çiftçilerimize aktarılmasında bölgemiz ve ülkemiz tarımının kalkınmasında rol üstlenmeyi kendine bir görev olarak kabul etmiş serbest olarak ya da Ziraat Odaları ve çeşitli Birliklerde çalışan Türkiye’ye genelinde yaklaşık 8000 aktif çalışan 1200, ilimiz Şanlıurfa’da ise 41 Tarım Danışmanı arkadaşımız görev yapmaktadır.” dedi.
“2009 yılından beri, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmetleri desteklenmektedir ve desteklenmeler her geçen gün düşürülmektedir.”diyen Başkan Abdullah Melik şu ifadelere yer verdi;
“Dünya nüfusu gittikçe artmakta buna paralel olarak tarım alanlarımız azalmaktadır Çiftçilerimizin birim alanda daha yüksek verim elde edebilmesi için tarımsal bilgi ve teknoloji çiftçiyle buluşturup çiftçiye yön verenler Tarım Danışmanlarıdır, yine bu Covid-19 (pandemi) döneminde sokağa çıkma yasağı kapsamında evlerimize güvenli gıda erişimini sağlayanların arasında da Tarım Danışmanlarının rolü çok büyüktür. 1000 köye 1000 tarım gönüllüsü, Köy-Mer ve Tar-Gel gibi bakanlığın geçmişte uygulamış olduğu projelerde görev yapan teknik elemanların hepsi Tarım ve Orman Bakanlığının bünyesinde kadroya alınmıştır.
Tarım danışmanlarına kadro verilmelidir
Önümüzde ki günlerde uygulama esaslarında bakanlığın mevzuat değişikliğine gideceği; 2009 yılından beri Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmetlerini destekleme adı altında devletin desteklediği bu uygulamada görev yapan Tarım Danışmanlarının; Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde, Belediyelerde, Ziraat Odalarında ve Birliklerde Tarımsal Danışmanlık birimleri oluşturularak kadro verilmelidir.
Özlük haklarında iyileştirmeye gidilmelidir
Devlet bu arkadaşlarımıza istihdam yaratıp kadro veremiyorsa mevzuat değişikliğine gidilip özlük hakları iyileştirilmelidir. Tarım Danışmanlığı yapan Ziraat Mühendisleri, Tekniker, Teknisyen ücretlerinin aylık olarak kamuda çalışan bir Ziraat Mühendisi, Tekniker, Teknisyen aylığına denk gelecek şekilde olmalı, Tarım Danışmanlarının yıllık çalışma sürelerine göre (Kıdem ) aylık ücretleri düzenlenmeli.

Okunma Sayısı: 57
Bağlantılar

https://www.ajansbalikligol.com/infinite-haber-devam-125-haberi