İSTANBUL-SİLİVRİ / TEKİRDAĞ-ÇERKEZKÖY İLE KIRKLARELİ-VİZE İÇİN YÜRÜTMENİN DURDURULMASI İSTEMİMİZİN KISMEN KABUL EDİLMESİNE YÖNELİK OLARAK BAKANLIĞIN YAPTIĞI İTİRAZ REDDEDİLDİ

GENEL MERKEZ ( )
17.02.2021 (Son Güncelleme: 17.02.2021 16:31:50)

 

İstanbul-Silivri ile Tekirdağ-Çerkezköy sınırlarında kalan “EÜAŞ Çerkezköy Termik Santralı” yapılacak 485 Ha. arazinin “Enerji Üretim Alanı” olarak planlanması ve Kırklareli-Vize TKİ Termik Santralı yapımı için 135 Ha. arazinin “Enerji Üretim Alanı” olarak planlanmasına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/100000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre düzeni Planı ve plan notları değişikliği belirlenmesine ilişkin işlemin iptali için ODA’mız tarafından dava açılmıştı.

Açtığımız davayı değerlendiren Danıştay Altıncı Dairesi; Çerkezköy Termik Santral alanı belirlenmesine ilişkin istemimiz hakkında karar verilmesine yer olmadığına karar vererek, Kırklareli-Vize ile ilgili diğer kısımlarla ilgili istemimizi ise kabul etmişti.

Bu kez; “Kısmen Kabul” kararına Bakanlığın itirazını değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri itiraz talebini reddederek, Danıştay Altıncı Dairesi’nin kararını onayladı.

Okunma Sayısı: 136
Fotoğraf Galerisi