HEDEF HALK GAZETESİ: TOPRAK KORUMA KURULU İŞLEVSİZ HALE GETİRİLDİ-23 ŞUBAT 2021

SAMSUN ŞUBE ( )
24.02.2021 (Son Güncelleme: 25.02.2021 11:18:24)

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, İl Toprak Koruma Kurulları` nın yapılan yasal düzenlemeler ile işlevsiz hale getirildiğini öne sürdü, tepki gösterdi.

9 üye ile toplanması gereken İl Toprak Kurulu` nun yapılan yasal düzenlemelerle 4 üye ile karar almasının mümkün hale getirildiğini belirten Çobancı, "Böylece kurul içerisindeki başta öngörülen demokratik yapı, kamu ile birlikte 6 üye, aslında 2 üyenin oyu ile karar alınabilir bir şekle dönüşerek Toprak Koruma Kurulları` nın kurulduğu bu günden yana tamamen işlevsiz hale getirilmiş oldu" dedi.

TOPRAKLARIMIZI KAYBEDİYORUZ

Samsun İl Toprak Kurulu`na 2005`ten 20196 yılına kadar geçen sürede tarım arazilerini kullanmak üzere 685 başvuru yapıldığını açıklayan ZMO Şube Başkanı Çobancı, "Talep edilen toplam 87 bin 342 dekar arazinin yüzde 60`ına yakın bir kısmı yani 50 bin 790 dekar alana izin vermiştir. Amaç dışı kullanıma izin verilen arazilerin yaklaşık yüzde 15` i sulu mutlak tarım, sulu marjinal tarım ve sulu özel ürün arazisidir. Tarım arazileri, başta sanayi, kentleşme, turizm ve diğer sektörlerin talepleri doğrultusunda amaç dışı kullanıma açılmış ve üretim dışına çıkmaya devam etmiştir. Tarım dışı amaçlı izin verme sürecinde, alternatif alan arama konusunda gerekli özen gösterilmeli, temel yaklaşım tarım topraklarının korunması olmalıdır" diye konuştu.

Zekeriya FIRAT 

Okunma Sayısı: 16
Fotoğraf Galerisi