ULUSAL KANAL- “ANA HABER” PROGRAMI

GENEL MERKEZ ( )
21.04.2021 (Son Güncelleme: 22.04.2021 08:31:02)

Ulusal Kanal Muhabiri Sinem YILDARI, 21 Nisan 2021 Çarşamba günü, ODA Başkanımız Baki Remzi SUİÇMEZ ile “Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan şubat ayı tarımsal girdi fiyat endeksi” konusunda skype üzerinden bir röportaj gerçekleştirdi.

Başkanımız röportaj sırasında özetle: “Girdi maliyetleri artarak gidiyor,  bu şu demek çiftçimizi zor günler beklemekte, zor koşullarda üretmek zorunda kalacak üretim maliyeti artınca bu tüketim maliyetine yansıyacak kendimize yeterliliğimiz azalınca yurt dışına bağımlılığımız artacak.

Biz hep söylüyoruz ama duymazdan geliyor. Mazot, gübre, tohum yem gibi yurt dışına bağlı girdilerde KDV ÖTV oranlarının yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesi gerekirdi.

Dolarda düşüş yaşamamıza rağmen maalesef bu girdi fiyatlarına yansımadı. Gübre fiyatları her ay artmakta özetledik kredi faizlerimiz yüksek girdi maliyetleri artarak gidiyor. Hem de enflasyonun üzerinde artıyor.

Yapmamız gereken genel enflasyonu düşürmek, genel ekonomi politikasındaki iyileştirmenin tarım politikasına yansıması girdi maliyetlerine doğrudan yansıması gerekir” dedi.

Röportaj aynı gün saat 19.20’de Ulusal Kanal Ana Haber programında yayınlandı.

Okunma Sayısı: 22
Fotoğraf Galerisi
Bağlantılar

https://youtu.be/wJubhcZMZ_w