AJANSBALIKLIGÖL-GERMUŞ’TAKİ ASIRLIK ZEYTİN AĞAÇLARINA NE OLDU?- 20.04.2021

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
22.04.2021 (Son Güncelleme: 23.04.2021 15:08:07)

Şanlıurfa’da, Diyarbakır ve Mardin yolunu birbirine bağlayacak 50 metrelik çevre yolunda çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık 4 ay önce başlatılan çalışmalar, tarihi bir öneme sahip Germuş’tan da (Dağyanı) geçecek. Ancak yolun geçtiği noktaya denk gelen 200’den fazla asırlık zeytin ağacının da kaldırıldığı ortaya çıktı. Ne şekilde kaldırıldığı ve ne yapıldığı bilinmeyen zeytin ağaçlarıyla ilgili konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, “Tarihe tanıklık etmiş ağaçları kim söktü ve ne yaptı” diye sordu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Diyarbakır ve Mardin yolunu birbirine bağlayacak 50 metrelik çevre yolu için çalışmalara 2020 yılının sonlarında başladı. Büyük bir kısmı Haliliye sınırlarında kaldığı belirtilen yol, tarihi bir öneme sahip Germuş Kilisesinin bulunduğu bölgeden de geçecek.

ASIRLIK ZEYTİN AĞAÇLARI YOL İÇİN KALDIRILDI

Yaklaşık 4 aydır devam eden çalışmalar kapsamında yol geçen bir zeytin bahçesindeki asırlık ağaçların da kaldırıldığı ortaya çıktı. Ağaçların ne şekilde kaldırıldığı ve ne yapıldığı ile ilgili çeşitli iddialar var. Ajans Balıklıgöl’ün bölgeye giderek kayıt altına aldığı görüntüler, en küçüğü 50 yaşında olduğu tahmin edilen onlarca ağacın kaldırıldığını gözler önüne serdi. 

MELİK, “NE ŞEKİLDE SÖKÜLDÜ VE NE YAPILDI” DEDİ

Asırlık ağaçların yol çalışması için kaldırılmasıyla ilgili Ajans Balıklıgöl’e konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, zeytin ağaçlarının akıbetini sordu. “Aynı ağaçları yetiştirmek için ‘en az’ 50 yıla ihtiyacımız var” vurgusu yapan Melik, “Bu ağaçlar ne şekilde söküldü. Kaç ağaç sökülerek başka yerlere taşındı ve bunların şu anki durumu nedir” diye sordu.

“AĞAÇLAR KALDIRILMADAN YOL YAPILAMAZ MIYDI?”

Melik’in, Büyükşehir Belediyesini eleştirdiği bir diğer nokta ise rotanın neden değiştirilmediği şeklinde oldu. Projeye göre, asırlık ağaçların olduğu bölgeden geçen yolun çok uzun olmadığını belirten Melik, “Hem bölge hem de ağaçlar tarihi bir öneme sahip. Ağaçlar yerinden kaldırılmadan yolun rotasıyla ilgili bir değişiklik yapılması düşünüldü mü acaba” ifadelerine yer verdi.

SATILDI MI?

Ağaçların ne şekilde yerinden söküldüğü ve nereye gittiğiyle ilgili soru işaretleri ortadayken, bir diğer iddia ise bu ağaçların başkalarına satılmış olabileceği yönünde. Melik, bu iddia ile ilgili ise şunları kaydetti: “Burası sanırım şahsa ait bir bölge ve kamulaştırılmış diye duyduk. Bize gelen bilgilere göre, parası ödenmesine rağmen ağaçların sivil şahıslar tarafından başkasına satıldığı şeklinde. Eğer bu doğru ise kabul edilemez. Çünkü parası zaten kamulaştırılırken ödenmiş. Yetkililerin bu konuda hiçbir soru işareti bırakmayacak şekilde kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor.”

Yol için 200’den fazla zeytin ağacının kaldırıldığı ileri sürülüyor.

Haber Kaynağına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Okunma Sayısı: 26
Fotoğraf Galerisi
Bağlantılar

https://www.youtube.com/watch?v=u0Be00i5csE