YENİGÜN GAZETESİ:BAHARLIK ÜRÜNLERE BİR NEBZE UMUT OLDU- 14 HAZİRAN 2021

KONYA ŞUBE ( )
15.06.2021 (Son Güncelleme: 16.06.2021 10:08:20)

Şube Başkanımız Murat AKBULUT Konya Ovasına düşen son günlerdeki yağışları değerlendirdi.

Son günlerde görülen yağışlar hububatta istediğini alamayan çiftçilerin baharlık ürünleri için moral oldu. Çiftçiler son günlerde etkili olan yağışların baharlık ürünler için faydalı olacağına inanıyor

Türkiye’nin tahıl ve hububat ambarı olarak bilinen Konya’da son günlerde görülen yağışlar hububat ‘ta istediği alamayan çiftçilerin baharlık ürünleri için çiftçiye moral oldu. Yaşanan kuraklık sebebiyle Konya Ovasında rekoltede kayıp beklenirken Konya’da son günlerde etkili olan yağışlar baharlık ürün eken çiftçilerin yüzünü bir nebze de olsa güldürdü.

‘YAĞIŞLAR BAHARLIK ÜRÜNLERE KATKI SAĞLAYACAK’

Son günlerde Konya Ovasında etkili olan yağışların Hububat ürünlerinin yerine baharlık ürünlerde etkili olacağına dikkat çeken Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Murat AKBULUT, “Bizler yağışların özellikle hububat açısından bir dağılım olarak ovaya düşmesini isteriz. Bunda da Ekim ve Kasım ayında hububatın ekilişi ile birlikte kuraklık başlamıştı. Rekolte kayıpları konuşuluyordu. Şubat ve Mart ayında gelen yağışların hububat için düzene giriyor diye bakmıştık ama Nisan ve Mayıs ayı yağışlarının da önemli olduğunu vurgulamıştık. Nisan ve Mayıs ayında alamadığımız yağışlar sebebiyle maalesef hububatta ciddi hububat kayıpları oluştu. Hububatın gelişme döneminde sona yaklaşılması sebebiyle bu dönemden sonra gelecek yağışlarında da hububata pek faydası olmayacaktır. Çünkü ciddi manada hububatlar kurudu. Yeşilliği kaybetmemiş hububata son yağışların bir miktar faydası olacağı düşüncesindeyiz. Son dönemde yağan yağışların kıraç arazilerdeki hububata pek faydası olmayacağını düşünüyoruz. Son günlerde Konya’da etkili olan yağışların kıraç alanlar dışında sulu alanlardaki baharlık ekilişlere de etkisini görebileceğiz. Sulu alanlarda sulama yapan üreticilerimiz her bir alanda sulama yaptıklarında enerji maliyetleri var. Konya Ovasına ortalama 15 mm yağış aldık. Bu yağışlar baharlık ürünlerde ovaya bir renk verecek. Hem de maliyetler konusunda enerji ve su tasarrufu sağlayacak. Bu açıdan da çiftçilerimize ciddi katkı sağlayacak. Baharlık ürünler için son günlerde etkili olan yağışlar son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Haber: Muhammed Esad ÇAĞLA

Okunma Sayısı: 16
Fotoğraf Galerisi