HALİLAĞA BAKIR MADENİ`NİN OLUMLU ÇED RAPORUNUN İPTALİ İÇİN DAVA AÇILMIŞTIR

ÇANAKKALE ŞUBE ( )
26.08.2021 (Son Güncelleme: 26.08.2021 16:31:12)

Kazdağlarında yer alan Halilağa Bakır İşletmesi olumlu ÇED raporunun iptal edilmesi için açılan dava ile ilgili olarak basın açıklaması yapılmıştır.

Çanakkale tarımsal çeşitlilik açısından en zengin illerimizden biridir. Kirazın, şeftalinin, nektarinin, elmanın, zeytinin en kalitelisinin yetiştirildiği, süt, et ,ezine peyniri gibi değerli ürünlerin üretildiği bir yöredir.

Bulunduğumuz bölge Biga yarımadası özel bir bölgedir. Bölgeye değer katan Kazdağları en önemli su kaynağıdır. Dünyada bütünlüğü korunan önemli orman alanıdır. Yaban hayatı için değerli yaşam alanıdır. Mitoloji alanıdır. Daha saymakla bitmeyecek önemli özellikleri bulunmaktadır.

Böyle önemli bir bölgenin %79 nun ruhsatlandırıldığı  görülmektedir.

Bölgede bir taraftan kömürlü termik santraller kurulmaya çalışılmakta ,bir yandan da vahşi madencilik (altın-gümüş-bakır vs.) işletmeciliği için doğa katliamı sürmektedir.

En son yöremizde hem alan olarak hem de üretim olarak en büyüğü olan  Halilağa bakır işletmesi olumlu ÇED kararı almıştır. Bu karara karşı TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası ile Çevre Mühendisleri Odası birlikte 23.08.2021 günü E.2021/1266 nolu davayı açmış bulunmaktadır.

2003 yılından günümüze kadar çevre katliamlarına karşı açtığımız dava sayısı 60 ın üzerindedir. Bu sayı yürütülen hukuk mücadelesinin boyutlarını göstermesi açısından önemlidir. Mücadelemiz bundan böylede artarak devam edecektir.

Şubemize bugünlerde kamuda çalışan şuana kadar üye olmamış meslektaşlarımızın ilgi duymaları ve beklenmedik sayıda üye olmaları da dikkatimizden kaçmamaktadır. Bölgemizde birçok konuyla yakından ilgilenen maden şirketlerinin odamızla da ilgilenmeleri zamanlaması açısından manidardır. Beklediğimiz gelişmedir.

Odamıza üye olacak meslektaşlarımızın ZMO nun bilime dayalı kamucu yaklaşımına katkı koyacaklarına inanıyoruz.

 

Hicri NALBANT

TMMOB ZiRAAT Müh.Odası

Çanakkale Şube Başkanı

Yönetim Kurulu Adına

Okunma Sayısı: 29
Fotoğraf Galerisi