CUMHURİYET GAZETESİ: BALIK FİYATLARINI MÜSİLAJ BELİRLEYECEK- 30 AĞUSTOS 2021

İZMİR ŞUBE ( )
31.08.2021 (Son Güncelleme: 31.08.2021 14:23:18)

Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Ekim Özal Müsilaj tehdidinin balık bolluğu ve fiyatları üzerine etkisi hakkında ki şube görüşlerimizi Cumhuriyet Gazetesine paylaştı.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ekim Özal, "Marmara’daki müsilaj tehdidinden kaynaklı bir sorun yaşayıp yaşamayacağımızı, ancak av yasakları kalktıktan sonraki ilk hafta göreceğiz. Balık bolluğu ve balık fiyatları ancak o zaman netleşecektir" dedi.

1 Eylül’de av yasaklarının bitişiyle birlikte yeniden hareketlenecek balık tezgâhlarının bu yıl Marmara’da yaşanan müsilaj olayı nedeniyle geçen yıla göre daha sıkıntılı bir açılış yapması bekleniyor. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi ve Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Ekim Özal, yeni sezon için yaptığı değerlendirmede Karadeniz ve Marmara’da oluşacak tablonun dolaylı yoldan Ege’ye de yansıyacağını belirtti.

Ekim Özal, geçen aylar boyunca tartışılan müsilajın (deniz salyası) balıkçılık alanına olası etkilerini şöyle özetledi:

“Ege’de popülasyon barbun, tekir, levrek, çipura ağırlıklı. Bunun dışında genellikle tercih edilen hamsi ise yine Karadeniz ve Marmara’dan, sardalya da Kuzey Ege’den gelecektir. Şu anda avcılık henüz fiilen başlamadığı için manzarayı bilemiyoruz. Yılın ilk aylarında uygulanan hamsi avı yasaklarının popülasyona etkilerini av sezonunun başlamasıyla göreceğiz. Yakın zamanda yaşadığımız müsilaj olayı ile ilgili Kuzey Ege ya da Güney Ege’de şimdilik bir sıkıntı yok. Marmara’da çözümü için gerekli adımlar atıldı. Marmara’daki müsilaj tehdidinden kaynaklı bir sorun yaşayıp yaşamayacağımızı, ancak av yasakları kalktıktan sonraki ilk hafta göreceğiz. Balık bolluğu ve balık fiyatları ancak o zaman netleşecektir. Tezgâhlardaki etiketler ve balık bolluğu Karadeniz ve Marmara’dan gelecek habere bağlı durumda. Ülkemizde tüketicilerin en çok tercih ettiği balık olan hamsinin fiyatını ağların doluluğu belirleyecektir. Balıkçı avlanamaz ve ağları boş dönerse fiyatlar ister istemez yükselir. Bu durumda tezgâhlarda yeteri kadar hamsi de olmayacaktır.”

Haberin detaylarına ulaşmak için; https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/balik-fiyatlarini-mu%CC%88silaj-belirleyecek-1863760

Okunma Sayısı: 48