O PROJEYE DAVA AÇILACAK-SAMSUN GAZETESİ-14 ARALIK 2021

SAMSUN ŞUBE ( )
11.01.2022 (Son Güncelleme: 11.01.2022 16:15:32)

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akar, Bafra İlçesi Türbe Mahallesi’ ne Samsun Büyükşehir Belediyesi’ nin verimli tarım arazilerinin üzerine yapacağı “Sebze ve Meyve Hali” projesine tepki göstererek, yürütmenin durdurulması için dava hazırlığında olduklarını söyledi.

KARARA TEPKİ GECİKMEDİ

Büyükşehir Belediyesi’nce , Bafra İlçesi Türbe Mahallesi’nde 1. Sınıf tarım arazisinin üzerine yapılması planlanan “Sebze ve Meyve Hali” projesine, Ziraat Mühendisleri Odası ve TEMA’ nın şerh koymasının ardından yaşanan gelişmede, Toprak Koruma Kurulu ve Bakanlar Kurulu’ndan “kamu yararı var” kararı çıktı. Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akar, karara tepki göstererek, iptal davası açacaklarını kaydetti.

HUKUKU TANIYAN YOK

Toprak Koruma Kurulu ve Bakanlar Kurulu Kararı’ ndan, Büyükşehir Belediyesi’ nin “Sebze ve Meyve Hali’ne” kamu yararı kararı çıktığını kaydeden Akar, “Burası Bafra Ovası’nda bulunan ve sulama yatırımları yapılmış bir arazi. Bununla ilgili Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi olarak, dava açma hazırlığındayız. Bu arada acele el koymalar ve kamulaştırmalar başlar. Burada hukuku tanıyan yok. 1. Sınıf tarım arazisini amacı dışında kullanıyorlar. Üretimin dışına çıkarıyorlar” dedi.

KAZANACAĞIMIZA İNANIYORUZ

Yöre halkının çaresiz olduğunu ve hukuk mücadelesi vermeye devam ettiğini kaydeden Akar şunları söyledi.

Yöre halkı, ne yapacağını şaşırmış durumda. Biz de Ziraat Mühendisleri Odası olarak, üretimin bu kadar ön planda olduğu bir zamanda betonlaşmaya karşı hukuk mücadelesini başlatacağız ve kazanacağımıza da inanıyoruz.

Merve İLHAN

Okunma Sayısı: 7