HYDE PARK’TA BETON OLMAZ – SABAH

GENEL MERKEZ
07.06.2006 (Son Güncelleme: 07.06.2006 16:42:46)

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, AOÇ’nin Hyde Park gibi düzenlenmesi konusunda önemli uyarılarda bulundu. Günaydın, “Hem Hyde Park oluşturmaktan bahsediliyor, hem de yüzde 5’lik yapılaşmadan söz ediyorlar. Ne Hyde Park’ta, ne de Central Park’ta beton yapılaşmaya izin verilmez” dedi.

Ceyda KARAASLAN

Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ), Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devrederek Londra’daki Hyde Park gibi düzenlenmesi konusunda Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın önemli hatırlatmalar yaptı. Günaydın, söz konusu yasa tasarısında yüzde 5’lik bir alanın yapılaşmaya izin verildiğini anımsatarak, “hyde Park benzeri bir yapılanmadan söz edenlerin aynı anda 1670 dekarlık kapalı alandan bahsetmesi resmen bir skandaldır” dedi. Günaydın, ne Londra’daki Hyde Park’ta, ne de New York’taki Central Park’ta beton yapılaşmaya izin verilmediğini, bu alanlarda kapalı yapılara rastlanmadığını belirtti. Dünyaca ünlü bu parklardaki her şeyin ağaçtan olduğunu hatırlatan Günaydın şöyle konuştu:

“Hem Hyde Park oluşturmaktan bahsediliyor, hem de yüzde 5’lik yapılaşmadan söz ediyorlar. Her iki park da yalnızca yeşil, ağaçlık ve kısmen tarım yapılan alanlardan oluşur. Hiçbir şekilde kapalı alana izin verilmez.”

BÜTÇE AYRILMALI

AOÇ’nin mevcut yapısının önemli ölçüde sorun barındırdığına ilişkin görüşlere katıldığını belirten Günaydın, şöyle devam etti:

“Kaynak ve personel eksikliğinden dolayı AOÇ’nin gerektirdiği gibi korunamadığı ve işletilemediği konusunda bir uzlaşma zaten var. Ama bunun çözümü böylesine gizlenmiş emelleri acele yasa taslaklarıyla Meclis’ten geçirmek değil. Tam tersine tüm bileşenleriyle odalar ve vakıflarla işbirliği yapmak. Türkiye Cumhuriyeti’nin de bütçesinden ayırması gereken kaynak mutlaka olmalı. Eğer bu yapılamazsa elinde para olanlar çiftlik üzerinde söz sahibi olmak için, hak isteminde bulunmaya devam edeceklerdir.

KÜLTÜR ALANI YAPILMALI

Bizler tüm bu çerçeve içerisinde bitkisel ve hayvansal üretim olgusunu çocuklarımız ve gençlerimizle tanıştıran, buluşturan bir yapılanmayı öneriyoruz. Örneğin bir botanik bahçesi, tarım sektöründeki gelişmeleri barındıran ve anlatan bir tarım müzesi, Ankara halkının açık ve yeşil alan gereksinimini karşılayacak orman ve yeşil alan yaratılması, mevcut hayvanat bahçesinin geliştirilmesi yanında hayvanların serbest, insanların denetimli alanlarda gözlemci konumda bulunduğu yeni doğal ortamlarının oluşturulması, Atatürk ve Bağımsızlık Savaşı’nın genç kuşaklara aktarıldığı alanların, kütüphanelerin ve sanat galerilerinin kurulabileceğini düşünüyoruz.”

Okunma Sayısı: 661
 

Yorumlar

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir.
e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.