TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI HADİ TUNǒUN SEKTÖR GRUPLARI İLE YAPILAN TOPLANTISI

ŞANLIURFA ŞUBE ( )
10.02.2022 (Son Güncelleme: 10.02.2022 10:54:04)

09 Şubat 2022 Çarşamba günü, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı  M.Hadi TUNÇ’un başkanlığında, "Tarım ve Orman Bakanlığı İstişare Toplantısı" yapıldı. Toplantıya Şube Başkanımız Abdullah MELİK katılım sağladı. Şube Başkanımız MELİK, toplantı sırasında; Tarım Danışmanlarının sorunları, ziraat mühendislerinin ataması, istihdamı zorunlu gıda işletmeleri, bitki koruma ürünleri satışındaki meslek ihlalleri hakkında ODA`mızın  görüşlerini dile getirdi.
 
Toplantıda dile getirilen Maddeler:
 
1- Tarım Danışmanlarının 3 (Üç) yıldır sabitlenmiş 46.000 TL (Kırk Altı Bin ) destek verilmektedir. Bu sabit desteğin içerisinde kira bedeli, Araç yakıtı,  kırtasiye malzemesi, Bağkur, Maliye ( stopaj), Dosya başvuru ücreti, Çiftçi toplantı maliyetleri, Teknik gezi maliyetleri, İnternet, WEB sayfası, Broşür, Çiftçi mektubu, Liflet, demonstrasyon gibi giderler bu desteklemelerden karşılanmaktadır. Bugünkü maliyetlere göre destekleme miktarı girdilerin ancak yarısını karşılamaktadır. Dolasıyla Tarım Danışmanın almış olduğu destek asgari ücretin altında kalmaktadır. Biz Ziraat Mühendisleri Odası olarak Ek Tebliğe an az 108.000 TL ( Yüz Sekiz Bin ) olmasını teklif ediyoruz.
 
2- Önceki dönem Tarım ve Orman Bakanlarımızdan Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA’nın Tarım Bakanlığına 3 (Üç) Bin Ziraat Mühendisi atama sözü vardı. Devlet süreklilik esas olması gerekirken geçen 3-4 Yıl süre içerisinde Pandemi süreci ile beraber tarım ülkesi olan ülkemizde Ziraat Mühendisinin önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Ve Bakanlık 20 aydır atama yapamamaktadır. Biz Ziraat Mühendisleri Odası olarak Tarım ve Orman Bakanlığına 5.000 (Beş Bin) Ziraat Mühendisinin atamasını öneriyoruz.
 
3- 5996 sayılı istihdamı zorunlu Gıda işletmelerinde (Fırınlar, Pastaneler vb  gıda işletmeleri) Her 5 işletmeye 1 Ziraat Mühendisi, 30 beygir gücünün üzerindeki işletmelerde ise 1 Ziraat Mühendisi istihdam etme zorunluluğu bulunmaktadır. Öncelerde Ziraat Mühendislerinden oda kayıt belgesi isteniyordu şimdi istenmemektedir. Tekrardan oda kayıt belgesinin istenmesini talep ediyoruz.  Gıda denetiminin sağlıklı yürütülebilmesi için; bu tür işletmelerde mutlaka Ziraat Mühendisi, Gıda Mühendisi, Kimya Mühendisi ve Veteriner hekim çalıştırılması zorunlu kılınmalıdır. Ve Ziraat Mühendisi, Gıda Mühendisi, Kimya Mühendislerinin ücretleri Asgari Ücret yönetmeliğine göre Aylık Net: 9.200 TL olmalıdır.
 
4- Bitki Koruma İlaçlarının  zehir olarak tüketilmemesi İçin Ziraat Mühendisleri dışında ilgisiz farklı mesleklere Eczacı, Kimya Mühendisi/Kimyager, bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş Tekniker, Ziraat Teknisyeni, Orman Mühendisi / Orman Endüstri Mühendisi gibi mesleklere satış ve uygulama yetkisi verilmemelidir, yeniden yasal düzenleme yapılarak yetki sadece Ziraat Mühendislerine verilmelidir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, yasaya aykırı bir biçimde serbest çalışan Ziraat Mühendislerinin TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’na üye zorunluluğunu göz ardı etmemeli, yasa gereği bitki koruma ürünlerinde bayi ya da toptancı izin belgesi almak isteyen Ziraat Mühendislerinin meslek odasına üye olduğunu gösterir belgenin başvuru sırasında bayi ya da toptancılık yapacakları ildeki il müdürlüklerince istenilmesini zorunlu kılmalıdır.

5-Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında verilen hibelerden ( Makina ekipman, Basınçlı sulama sitemleri hibeleri) Kamu çalışanları faydalanamıyor. İlimiz, Bölgemiz ve Ülkemizdeki çoğu Kamu çalışanı miras yolu ile tarım arazisi ve bahçesi edinmiştir.

Dolasıyla ÇKS’ye  Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlıdır. Ve ürün desteklemesi almaktadırlar. Bölgemiz kurak iklim kuşağındadır ve Kamuda çalışan üreticiler Basınçlı sulama sistem hibelerinden ve Makina ekipman hibelerinden faydalanarak üretime daha çok katkı sunabilirler.

Yasal düzenleme yapılarak kamuda çalışan çiftçilerinde bu tür hibelerden faydalanmaları gerekir.

 

Abdullah MELİK

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

Şanlıurfa Şube Başkanı

Okunma Sayısı: 219
Fotoğraf Galerisi