AOÇ İÇİN YÜRÜYÜŞ – SABAH

GENEL MERKEZ
07.06.2006 (Son Güncelleme: 07.06.2006 17:03:54)

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Girişimi üyeleri, AOÇ arazisinin Büyükşehir Belediyesine tahsis edilmesi girişimini protesto etti.

Ankaram Platformu bünyesinde bulunan, çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından oluşturulan AOÇ girişimi üyeleri, Konur Sokak’taki Mülkiyeliler Birliği önünde toplandılar. Burada, bir süre “AOÇ halkındır, halkın kalacak”, “AOÇ bizimdir, bizim kalacak” sloganları atan üyeler, “AOÇ sahipsiz değil” yazılı pankart taşıyarak TBMM’ye doğru yürüyüşe geçtiler. Konur Sokak, Meşrutiyet Caddesi, Akay Caddesi güzergahını izleyen grup, TBMM’nin Dikmen kapısı önüne geldi.

Girişim adına yapılan basın açıklamasında, “Hiçbir demokratik katılım ve tartışma ortamı yaratılmadan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçirilen yasa teklifiyle AOÇ’nin gasp edilmek istendiği” öne sürüldü. Açıklamada, “Burada bir talan mekanizması tezgahlanmaktadır. Yanıltıcı bir kurnazlıkla AOÇ’nin belediyeye 10 yıllığına devri belirtiliyor ise de aslında çiftlik bütünüyle kısa vadede belediyenin, uzun dönemde ise yandaşlarının mülkü haline getirilmek istenmektedir. Kanun teklifinde, yapılacak kapalı tesislerin taban alanının, kullanım hakkı alanının yüzde 5’ini geçmeyeceği belirtilmesine karşın imar kuralları nedeniyle aslında tüm çiftlik alanının en az üçte biri betonlaşacaktır. Geçirilen yarım yüzyıllık süreçte özel yasal çıkarılarak 22 bin dekarı yağmalanan çiftliğin esasen çok daralmış bulunan alanları da yok edilmek istenmektedir” denildi.

Okunma Sayısı: 568
 

Yorumlar

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir.
e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.