ANKARALI ÇİFTLİĞİNE SAHİP ÇIKTI – EVRENSEL

GENEL MERKEZ
07.06.2006 (Son Güncelleme: 07.06.2006 17:14:47)

Ankara/EVRENSEL

Atatürk Orman Çiftliği’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devrini ve yapılaşmaya açılmasını öngören yasa teklifine karşı 500’ü aşkın Ankaralı Meclis’e yürüdü. AOÇ Girişimi’nin çağrısıyla yapılan yürüyüşte Ankaralılar, “Gökçek elini AOÇ’den çek” çağrısında bulunurken, AOÇ girişimi adına konuşan Gökhan Günaydın, tüm kamuoyunu AOÇ’ye sahip çıkmaya davet etti.

AOÇ Girişimi’ni oluşturan kitle örgütü ve sendikaların üye ve yöneticileri dün Konur Sokak’ta bir araya gelerek Meclis’e yürüdü. Yürüyüşe CHP, DSP, DYP, EMEP ve MHP üye ve yöneticileri ile CHP milletvekilleri de katıldı.

“AOÇ sahipsiz değil” pankartı ile yürüyen Ankaralılar, “AOÇ yeşildir, yeşil kalacak”, “Gökçek elini AOÇ’den çek” ve “AOÇ halkındır halkın kalacak” sloganlarını attı. Belediye Başkanı Melih Gökçek’e, “Çiftliği halka bırak Ankara’nın sorunlarına bak” diye seslenen Ankaralılar, “Melihin değil, halkın çiftliği” ve “Yeşil alan beton olmasın” yazılı dövizler taşıdı.

Meclis önünde AOÇ girişimi adına ortak açıklamayı yapan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, “Hiçbir demokratik katılım ve tartışma ortamı yaratılmadan bir oldu bitti ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçirilen yasa teklifi ile Başkent’in tek açık ve yeşil alanını oluşturan Ata yadigarı Çiftlik, rant hırsından gözü dönmüş iktidar tarafından gasp edilmek istenmektedir” dedi.

Çiftliğin tümünün rant alanına dönüştürüleceğini belirten Günaydın, “arazi takası” gibi uygulamalarla Çiftliğin Ankara dışına atılmasının mümkün hale getirileceği uyarısında bulundu.

‘AOÇ betonlaşacak’

Yasa teklifi ile Çiftliğin en az üçte birinin betonlaştırılacağını, Çiftliğin çok daralmış bulunan alanlarının da yok edileceğini kaydeden Günaydın, “Fabrikaları, tesisleri ve kültürel varlıkları ile Çiftlik açıkça belediye arsası haline getirilmeye çalışılmaktadır. Çiftliğin bütünüyle kısa vadede Belediyenin, uzun dönemde ise yandaşlarının mülkü haline getirilmek istenmektedir” dedi.

Kamuoyunu, medyayı, kitle örgütlerini, halkı ve Ankaralıları AOÇ’ye sahip çıkmaya, milletvekillerini ise yasa teklifine ret oyu vermeye çağıran Günaydın, “AOÇ’nin gözünü rant hırsı bürümüş yerel baronlara peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Günaydın, AOÇ için bir önceki hükümet döneminde başlatılmış olan üst ölçekli gelişim tasarımlarının katılımcı yaklaşımlarla olgunlaştırılmasını ve uluslar arası bir yarışma ile bu tasarımların yaşama geçirilmesini önerdi.

Okunma Sayısı: 438
 

Yorumlar

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir.
e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.