"TAM DA ŞİMDİ, ZEYTİNLİKLERİMİZİ KORUMAK ZAMANIDIR" ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

BURSA ŞUBE ( )
07.03.2022 (Son Güncelleme: 08.03.2022 15:04:33)

2017 tarihli Maden Yönetmeliği’nin 115. maddesine, 1 Mart 2022 tarih ve 31765 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikle eklenen fıkra ile zeytin alanlarının maden alanlarına açılması ile ilgili ortak basın açıklaması 07 Mart 2022 tarihinde Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) ortak salonunda gerçekleşti. 30 bileşenin imzacı olduğu basın metnini Şube Başkanımız Dr. Fevzi Çakmak kamuoyu ile paylaştı.

TAM DA ŞİMDİ, ZEYTİNLİKLERİMİZİ KORUMAK ZAMANIDIR

Zeytinliklerimizin madencilik, enerji, petrol ve doğalgaz arama, jeotermal tesisler, sanayi, turizm ve imar amaçlı talanına yönelik girişimler, geçmişten günümüze gündemden düşmüyor. Anayasa ve yasalardaki koruyucu hükümlere rağmen, 2002 yılından beri sürekli gündeme gelen mevzuat değişiklikleri, doğayı ve tarımı korumaya duyarlı kesimlerin toplumsal ve hukuk mücadelesi ile defalarca yargı tarafından durduruldu. 

En son, 2017 tarihli Maden Yönetmeliği’nin 115. maddesine, 1 Mart 2022 tarih ve 31765 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikle eklenen fıkra, zeytinliklerimizin ölüm fermanıdır. 

Anayasal Hukuk Devletinde “Normlar Hiyerarşisi’ne göre; Yasalar Anayasaya, Yönetmelikler ise Yasalara aykırı düzenlenemez. 

Anayasa’nın 44. ve 45. maddeleri; tarımın, üreticinin ve tarımsal üretim alanlarının korunmasını düzenlemektedir. 

1939 tarihli Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun; zeytinliklerin korunmasını ve geliştirilmesini düzenlemektedir. Zeytinlik alanların daraltılamayacağını belirten Yasaya göre; zeytinliklerin 3 kilometre yakınında zeytin işleme tesisi dışında toz çıkaran hiçbir tesise izin verilemez. 

2005 tarihli 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu; toprağın korunması, geliştirilmesi, tarımsal arazilerin çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak planlı kullanımını düzenlemektedir. Yasa; zeytinlik gibi Dikili ve Özel Ürün arazilerimizi de korumaktadır. 

2017 tarihli Maden Yönetmeliği zaten gerekli istisnaları madencilik lehine vermişken, 1 Mart 2022 tarihli yönetmelik değişikliği ile Marmara, Ege, Akdeniz Bölgeleri ve ülkemizin her yerindeki zeytinliklerimizin talanına, normlar hiyerarşisine aykırı bir şekilde yeni bir yasal kılıf hazırlanmaktadır. 

Yönetmelik değişikliği ile; Tarım alanlarını, meraları, zeytinlikleri, ormanları korumak yerine enerji amaçlı kömür ve jeotermal faaliyetlerde belli şirketlere yönelik yeni imtiyazların gündeme getirilmesi kabul edilemez. 

Değişiklikte yer alan “kamu yararı” kavramı geçmişteki olumsuz uygulamalar ortada iken, zeytinliklerin geleceği adına ciddi bir tehlikedir ve kabul edilemez. 

Faaliyetlerin bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getirme taahhüdü, geçmiş uygulamalar dikkate alındığında işlevsizdir ve kabul edilemez. 

Asırlık zeytinliklerin belli şirketlerin kârı için taşınmaya çalışılması ya da şekilsel yeni zeytinlik dikilmesi taahhüdünün bilimsel hiçbir açıklaması yoktur ve kabul edilemez. 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın temel görevi zeytinlikleri koşulsuz korumak, zeytin ve zeytinyağı üretimini artırmak iken, bu görevini yok sayarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın doğayı ve tarım alanlarını yok edecek uygulamalarına rıza göstermesi, aracılık yapması kabul edilemez. 

Biz, aşağıda imzası bulunan kurum ve kuruluşlar olarak; bir yandan kamuoyunu doğru bilgilendirerek, ülke düzeyinde toplumsal mücadelemizi sürdüreceğiz. Diğer yandan eş zamanlı olarak yönetmeliğe karşı her türlü yasal yoldan haklarımızı arayacağız. 

Yönetmelik değişikliği ile verilecek yeni izinler için de hukuki süreci işleteceğiz. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

7 Mart 2022 

ARTVİN KÜLTÜR SANAT DERNEĞİ (AS DER)

BURSA ARTVİN ÇEVRE PLATFORMU

BURSA ÇEVRE PLATFORMU

BURSA DİŞ HEKİMLERİ ODASI

BURSA ECZACI ODASI

BURSA HALKEVİ

BURSA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

BURSA SU KOLLEKTİFİ

BURSA TABİP ODASI

BURSA VETERİNER HEKİMLER ODASI

BURSA ZİRAAT ODALARI

İZNİK ÇEVRE VE YAŞAM PLATFORMU

KESK TARIM ORKAM-SEN

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ

TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ

TMMOB İÇ MİMARLAR ODASI BURSA ŞUBESİ

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ

TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ

TMMOB MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ

TMMOB METEOROLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB MİMARLAR ODASI BURSA ŞUBESİ

TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI BURSA ŞUBESİ

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI BURSA ŞUBESİ

TMMOB TEKSTİL MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ

TÜRKİYE ORMANCILAR DERNEĞİ BURSA TEMSİLCİLİĞİ

TÜRKİYE TABİATI KORUMA DERNEĞİ AYVALIK TEMSİLCİLİĞİ

TÜRKİYE ZİRAATÇILAR DERNEĞİ

YENİŞEHİR ÇEVRE PLATFORMU

Okunma Sayısı: 24
Fotoğraf Galerisi