HEDEF HALK GAZETESİ: ZEYTİNLİKLERİ KESMEK NASIL KAMU KARARI?-10 MART 2022

SAMSUN ŞUBE ( )
11.03.2022 (Son Güncelleme: 11.03.2022 14:17:45)

Samsun`da sivil toplum kuruluşu ortak açıklama yaparak, zeytinliklerin maden saha araştırmaları kapsamında kesilmesini öngören yasal düzenlemeye tepki gösterdi. Açıklamada, "Zeytinlikleri kesmek nasıl kamu yararı?" diye soruldu.

TBMM`de Madencilik Yönetmeliği`nin 115. maddesine eklenen bir fıkra ile zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetlerine izin verilmesi,madencilik faaliyetleri için zeytinliklerin taşınması,taşınan,yok edilen zeytinlik alan kadar alanın zeytinlik olarak tesis edilmesi kararlaştırıldı.

Samsun`da Kimya Mühendisleri Odası,Ziraat Mühendisleri Odası, KESK` e bağlı Tarım Orkam-Sen ve Türkiye Ziraatçiler Derneği Samsun İl Temsilciliği ortak açılama yaparak,zeytinlik sahalarının maden arama çalışmaları kapsamında kesilmesini öngören yasal düzenlemeye tepki gösterildi.

DAVA SİNYALİ

Yapılan ortak açıklamada,"Yönetmelik değişikliği ile;tarım alanlarını,meraları,zeytinlikleri,ormanları korumak yerine enerji maçlı kömür ve jeotermal faaliyetlerde belli şirketlere yönelik yeni imtiyazların gündeme getirilmesi kabul edilemez.Değişiklikte yer alan "kamu yararı" kavramı geçmişteki olumsuz uygulamalar ortada iken zeytinliklerin geleceği adına ciddi bir tehlikedir ve kabul edilemez.Diğer yandan eş zamanlı olarak yönetmeliğe karşı her türlü yasal yoldan mücadelemizi sürdüreceğiz" denildi.

Emin ÇEKİÇ 

Okunma Sayısı: 10