ANKA HABER AJANSI: SİVASLI ÇİFTÇİDEN "EKELİM Mİ DİYE DÜŞÜNMEYİN" DİYEN BİNALİ YILDIRIM`A: "MAZOT 25 TL, GÜBRE OLMUŞ 800 TL, NASIL ÜRETECEĞİZ?”- 15 MART 2022

GENEL MERKEZ ( )
16.03.2022 (Son Güncelleme: 16.03.2022 10:38:23)

Sivaslı çiftçi Başer Yıldırım, "Girdiler yüksek. Nasıl ekelim diye düşünüyorsunuz düşünmeyin" diyen AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım`a "Biz bu şartlar altında nasıl üreteceğiz? Mazot olmuş 25 lira. Gübre olmuş 800 lira. Şu anda herkes borçlu" yanıtını verdi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci`ye de seslenen çiftçi, "Bize destek olun. Üretmeden tüketmek olmaz" dedi. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez ise, tüm kalemlerde somut indirim yapılmazsa çiftçinin boş arazisine geri dönmeyeceğini, Türkiye’nin kendi kendine yeterlilik sorununun çözülmeyeceği uyarısında bulundu.

Tarım Kredi Kooperatifi’nin gübrede yüzde 30’luk indirim yapmasına karşın dövizin artışıyla birlikte gübre fiyatları yeniden yükselişe geçti. CAN gübresinin tonu 6 bin 500-6 bin 700 TL, ÜRE gübresinin 13 bin 300-13 bin 700 TL arasında satışı yapılıyor. DAP gübresinin fiyatı 13 bin 700 TL, 20.20 gübresinin fiyatı ise 9 bin TL`ye yükseldi. Mazotun litre fiyatı 20 TL’yi aştı.

Sivas Gökçekent köyünde hayvancılıkla geçimini sağlayan Başer Yıldırım, ANKA Haber Ajansı`na yaptığı açıklamada maliyetlerdeki artış nedeniyle tarımda yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Yıldırım, "Başta girdi maliyetlerimiz olarak hiçbir derdimiz çözülmüyor. Maalesef pandemi ve kuraklıkla beraber girdi maliyetlerinin yüksek olmasıyla beraber üretim yapamaz duruma geldik. Yem alamıyoruz. Yemin çuvalı 300 liraya çıktı. Ekim yapamadık. Yaptıysak da gübresiz ektik. Şimdi üst gübre atacağız, gübrenin çuvalı 800 lira ÜRE" dedi.

“SAYIN BAKANIM BİZE SAHİP ÇIKIN”

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci`ye seslenen Yıldırım, şöyle konuştu:

"Sayın bakanım sizin gelmenizle umutlandık ama başka ülkelerde toprak kiralanıp tarım yapmaya gerek yok. Oradaki topraklara bakir topraklar dediniz. Bizim Türkiye’de el değmemiş topraklarımız var. Bu topraklara adamı diksen adam yetişir, sayın bakanım. Şu anda bu mazotla gübreyle çiftçilik yapamayız. Mazot olmuş 24 TL. Sayın Binali Yıldırım başbakanlık yaptınız. Siz başbakanlığınızda dediniz ki, ‘Motoru petrol istasyonlarına çekeceksiniz, yarısı bizden, yarısı sizden’ dediniz.  Şimdi de ‘cesaretle üretin’ diyorsunuz. Sayın bakanım biz bu şartlar altında nasıl üreteceğiz? Mazot olmuş 25 lira. Gübre olmuş 800 lira, ilaç, tohum nasıl alacağız? Şu anda herkes borçlu. Özele gitsek özel vermiyor. Siciller bozuk. Kredi alınmıyor. Tarım Kredi’ye gidiyorsun yine öyle borçlar ödenmiyor. İneklerime bakamıyorum. Sayın bakanım bize sahip çıkın. Yeni bakanıma sesleniyorum bize destek olun. Üretmeden tüketmek olmaz."

SUİÇMEZ: "SOMUT DESTEKLERLE ÇİFTÇİNİN ÖNÜNÜ GÖRMESİ GEREKİR" 

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez ise çiftçinin üretmesi için girdilerinin sübvanse edilmesi desteklerinin artırılması gerektiğini belirterek, ANKA’ya şunları söyledi:

“Enflasyonun yüzde 54 olarak açıklandığı bir ortamda biz 2022 de ödenecek 2021 yılı tarım desteğini yüzde 12,5 arttırdık. Daha sonra 3,2 artışı sayın Cumhurbaşkanı gündeme getirdi. Şu anda 29 milyar gibi bir artış bu yetersiz. Aynı zamanda sonraki yıllarda ödeneceği içinse çiftçiye nefes aldıracak bir destek değil. Gübrenin yüzde 300’ler mazotun yüzde 400’ler arttığı, tohumda yemde ilaçta yüksek fiyat sorunlarının yaşandığı bir ortamda girdi maliyetlerini düşürmeden tarımsal destekleri tarım yasası gereği yüzde 1’in üstüne yani 79 milyara çıkarmadan çiftçiyi önünü görerek yani bu alanların tarıma açılabileceğini düşünmüyoruz. Bazı basın organlarında diğer destekler yeni destekler gibi açıklansa da bunlar yılbaşında açıklanmış ve artırılmayan destekler… Bizim şekilsel artırımlar değil, mazot gübre tohum ilaç, sulama suyu dahil somut destekler çiftçinin önünü görmesi gerekir."

“ÇİFTÇİNİN ARAZİSİNE DÖNMESİ İÇİN TARIMSAL DESTEKLER 79 MİLYARA YÜKSELTİLMELİ”

Atıl tarım arazilerinin üretime açılması gerektiğini kaydeden Suiçmez, şöyle konuştu:

“Önemli olan yüzde 66’dan yüzde 60’a düştüğümüz ayçiçeğinde buğdaya 50 TL’lik mazot gübre desteğinin verilmediği bir ortamda, tüm girdilerde somut indirimler yapılmazsa tarımsal destek bütçesi 29 milyardan yasa gereği 79 milyara yükseltilip 2022 yılında çiftçiye ödenmezse, çiftçi ne boş arazisine geri döner ne de bizim kendi kendimize yeterlilik sorunumuz çözülür. Kendi kendimize yeterlilik sorununun çözülememesi ise yurt dışından ürün alma, dış alım bağımlılığın devamı anlamına gelir.

“DESTEKLEME EKİMDEN ÖNCE AÇIKLANMALI, ÇİFTÇİ ÖNÜNÜ GÖRMELİ”

Mazotun 25 TL olduğu bir yerde KDV ve ÖTV indirimleri de çiftçiye bir kolaylık sağlamayacak. Doğrudan mazotta belli bir kısmının devletin sübvanse etmesi gerekir. Gübre fiyatlarında yüzde 30 indirim yapıldı. 9 bin 200 TL’ye inen ÜRE bugün 15 binlere çıktı. Sonradan ödenen destek destek değildir. Desteklemenin amacı önceden açıklanıp belli ürünlere çiftçilerin yönelmesi ve uzun süreli olarak ülke torakların dengeli bir şeklide kullanarak buğday, mısır, arpa, nohut, mercimeğin somut desteklerle desteklenmesi halinde kendi kendine yeterli olmamız mümkün.”

 

Haber: Dilan KUTLU

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ. 

 

Okunma Sayısı: 32
Fotoğraf Galerisi