ÇİFTÇİ DONDU KALDI!

ADANA ŞUBE ( )
25.03.2022 (Son Güncelleme: 25.03.2022 12:24:20)

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, geride bıraktığımız birkaç günde Adana başta olmak üzere Çukurova Bölgesi’nde sıcaklığın mevsim normallerinin altında seyretmesi nedeniyle meydana gelen don olayının bilhassa sert çekirdekliler, patates, kavun ve karpuz olmak üzere birçok üründe büyük hasar oluşturduğunu söyledi.

Bölgede etkili olan don afetinin, üretimi ve üreticiye ciddi şekilde etkilediğini belirten Korkut, özellikle Adana’nın kendi başına Türkiye karpuz üretiminin %20’sini, kavun üretiminin %12’sini gerçekleştirmesi nedeniyle yaşanan don olayının oluşturduğu tahribatın çok büyük olduğunu ifade etti.

ÇİFTÇİLER ŞİMDİDEN BÜYÜK YARA ALDI

Ülkemizde yaşanan enflasyon, döviz kurlarındaki yükseklik gibi nedenlerle önlenemez şekilde yukarıya çıkan girdi maliyetlerinden dolayı, zaten üretim yapmakta zorlanan çiftçileri bu sefer de yaşanan don olayının iyice zora soktuğunu kaydeden Korkut konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçimini bu ürünlerle sağlayan çiftçiler şimdiden büyük yara almıştır. Don olayının bölge tarımına ve tarım sektörüne verdiği zararın telafi edilebilmesi için oluşan zararının tespiti hızlıca ve çiftçiyi mağdur etmeyecek şekilde yapılmalıdır. Çiftçilerin zararı karşılanmalı, borçları faizsiz ertelenmeli, hızlıca başka üründe üretim yapabilmesi için gerekli destekler verilmelidir.”

 

Okunma Sayısı: 62
Fotoğraf Galerisi