HALK TV- “HABER MASASI” PROGRAMI

GENEL MERKEZ ( )
08.04.2022 (Son Güncelleme: 08.04.2022 15:14:50)

ODA Başkanımız Baki Remzi SUİÇMEZ ve Kavaklıköyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa ÇILDIR, Halk TV’de Can COŞKUN tarafından sunulan “Haber Masası” programının 8 Nisan 2022 Cuma günü saat 13.10’da uzaktan bağlantı ile canlı yayın konuğu oldular.

“Et ve Süt fiyatlarındaki artış ile hayvansal üretim” konusunun ele alındığı programda Mustafa ÇILDIR, tarımsal girdi maliyetleri nedeniyle, kâr elde edemeyen üreticinin üretimden çekilmek zorunda kaldığını belirtirken ODA Başkanımız özetle:

“Geçmişte Et Balık Kurumu ve Süt Endüstrisi Kurumu vardı. Bunlar doğrudan ülkenin Güneydoğu Anadolu Bölgesi dahil olmak üzere alana müdahale eder ve piyasayı belli oranda düzenlerdi. Bunları kapatılıp yerlerine Et ve Süt Kurumu kuruldu. Gerek bitkisel ürünlerde gerekse hayvansal ürünlerde tüketiciyi de üreticiyi de korumak için alan tümüyle özel sermayenin, çok uluslu şirketlerin ve yerli büyük şirketlerin insafına terk edilemez. En liberal ülkeler bile tarımda korumacı, düzenleyici ve kamucu politikalar uyguluyor. Biz tamamen serbest piyasaya bu alanı bırakmışız. Bu aşamada da Et ve Süt Kurumu ile Süt Endüstrisi Kurumunun yeniden kurulması ve güçlü bir şekilde alana müdahale etmesi bir zorunluluk” dedi.

 

Okunma Sayısı: 110
Fotoğraf Galerisi
Bağlantılar

https://youtu.be/5T-wpPklHy0