82 YILDIR SÖNMEYEN IŞIK KÖY ENSTİTÜLERİ PANEL

SAMSUN ŞUBE ( )
18.04.2022 (Son Güncelleme: 18.04.2022 15:51:03)

16 Nisan 2022 Cumartesi günü Samsun Öğretmenevi Konferans Salonu` nda TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Samsun Şubesi ile ortaklaşa olarak "82 YILDIR SÖNMEYEN IŞIK KÖY ENSTİTÜLERİ" konulu panel gerçekleştirildi.

Ülkemizin önemli kilometre taşlarından olan ve kapatılan Köy Enstitüleri hakkında kamuoyuna bilgi vermek, aydınlatmak, Köy Enstitülerinin işlev, kuruluş ve gelişimi ile kapanışına değin olan süreçlerin anlatıldığı Panel belirtilen tarihte gerçekleştirilmiştir.

Panele ZMO Yönetim Kurulu ve üyeleri, Köy Enstitüsü mezun ve emekçiler, Sivil Toplum ve Siyası parti temsilcileri, Köy Enstitülü kişilerin çocuk ve akrabaları ile Samsun halkı iştirak etmiştir.

Oldukça yüksek katılımlı panele ilgi ve alaka yüksek düzeyde gerçekleştirilmiş olup, Köy Enstitülerinin adeta röntgeni çekilerek tüm gerçek ve olaylar yalın bir biçimde sunulmuştur.

Samsun ZMO Yönetim Kurulu 2. Başkanı Havva YURDUNUSEVEN BAYZAT’ ın Yönetiminde başlayan panel; Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği Başkanı Emin KIRBIYIK açılış konuşması ile başlayan panelde konuklardan 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof Dr. Berna TUNALI Köy Enstitülü bir babanın evladı olarak Enstitülerin kurulması, vizyonu, misyonu gelişmesi, süreçlerde yaşananlar ve anılardan oluşan bilgi dağarcığını aktarmıştır. İkinci bir Panelist olan 19 Mayıs Fen Edebiyat Fakültesi’ nden Prof Dr. Hasan AYDIN ise Köy Enstitülerinin Kuruluşundaki Felsefi yapıdan ve bu yapıya etki eden olaylar ve Köy Enstitülerinin Türk toplumundaki etkisi, yaşadığı zorluklar, karanlık güçlerin korkuya bağlı davranışları ve nihai süreçte kapanışı ile gelinen nokta arsındaki ilişkileri anlatmıştır. Diğer panelist olan 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ nden Prof Dr. Zeki ACAR ise Köy Enstitülerinin Türk Tarımına olan katkıları, köylünün aydınlanması ve eğitilmesine olan etkileşimlerini detaylı bir şekilde anlatmıştır.

Konuk konuşmacılardan Emekli Öğretmenler de panel içerisinde katılım sağlayarak anılarını ve düşüncelerini paylaşmışlardır.

Odamız adına Panele katılan konuşmacılara Plaket sunumu yapılmıştır.

Okunma Sayısı: 19
Fotoğraf Galerisi