SOSYAL DEMOKRASİ DERNEĞİ “YEREL YÖNETİM ÇALIŞTAYI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GENEL MERKEZ ( )
21.04.2022 (Son Güncelleme: 21.04.2022 11:16:52)

Sosyal Demokrasi Derneği (SDS) tarafından düzenlenen “Yerel Yönetim Çalıştayı” 20 Nisan 2022 Çarşamba günü, Ankara Anemon Otel’de gerçekleştirildi.

“Fark Yaratan Sosyal Demokrat İlçe Belediyeleri Uygulama İçinde Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümler” konulu Çalıştay’ın açılış konuşmaları; önceki dönemler ODA Başkanımız ve Sosyal Demokrasi Derneği Başkanı Sami DOĞAN, Çalıştay Moderatörü Prof. Dr. Savaş Zafer ŞAHİN ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit TORUN tarafından yapıldı.

Çalıştaya; eski CHP Genel Başkanı Hikmet ÇETİN, CHP`li ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, kent konseyi üyeleri, akademisyenler ve ODA Başkanımız Baki Remzi SUİÇMEZ katılım sağladı.

Açılış konuşmalarının ardından; Elmadağ Belediye Başkanı Adem Barış AŞKIN “Kırsal Kalkınma”, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım KURT “Tarihi Koruma ve Modern Sanatlar Müzesi”, Kırklareli Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat GERENLİ “Stratejik Planlama”, İzmir Selçuk Belediye Başkanı Filiz CERİTOĞLU ŞENGEN “Kırsal Kalkınma”, Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin ÇERVATOĞLU “Katılımcılık”, Ordu Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş TEPE “Belediyecilikte Genç Bakış” konu başlıklarıyla sunum yaptılar.

Katkılar bölümünde ODA Başkanımız Baki Remzi SUİÇMEZ; “tarım, gıda ve kırsal kalkınma alanlarında merkezi yönetim-yerel yönetimler arasında ve büyükşehir belediyeleri/il belediyeleri-ilçe belediyeleri arasında görev ve yetki çakışmaları olduğu ve bu sorunun kısa sürede çözülmesi gerektiği, yerel yönetimlerin tarıma yönelik çalışmalarının önemli olduğu ancak tarımsal üretim planlamasının ülke düzeyinde merkezi yönetimce yapılması gerektiği ve 30 büyükşehir belediyesinin 30 ayrı Tarım Bakanlığı gibi çalışmasının yanlışlığı, yerel yönetimlerin imar planları ile tarım alanları, meralar, zeytinlikleri yapılaşmaya açmaması gereği, belediyelerin kooperatifleri desteklemesinin önemli olduğu ancak doğrudan müdahalelerinin demokratik özerk ve güçlü kooperatifler açısından sorun olacağı, belediyelerin tarım ve kırsal kalkınma konusunda TMMOB ZMO ile işbirliği protokolleri imzalamalarının önemi ve gereği” konularını gündeme getirdi.

Çalıştay, kolaylaştırıcı Prof. Dr. Savaş Zafer ŞAHİN’in kapanış konuşması ile sona erdi.

 

Okunma Sayısı: 93
Fotoğraf Galerisi