ODA’MIZIN 48. DÖNEM I. DANIŞMA KURULU TOPLANTISINA KATILDIK

BURSA ŞUBE ( )
30.05.2022 (Son Güncelleme: 30.05.2022 16:36:04)

ODA’mızın 48. Dönem I. Danışma Kurulu Toplantısı, Ana Yönetmeliğimizin 45.ve 46. Maddeleri gereği, geçmiş dönem ODA Başkanlarımız, Genel Merkez Yönetim Kurulu asıl ve yedek üyelerimiz, Onur Kurulu ve Denetleme Kurulu asıl üyelerimiz, Şube Başkanlarımız ve Saymanlarımız, TMMOB organlarındaki temsilcilerimiz ile Genel Merkez çalışanlarımızın katılımıyla 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü TMMOB Makine Mühendisleri Odası Eğitim ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantı İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunmasının ardından, ODA Yönetim Kurulu Başkanımız Baki Remzi SUİÇMEZ, önceki dönemler ODA Başkanlarımızdan Dr. Turhan TUNCER ve önceki dönem ODA Başkanımız- TMMOB Yürütme Kurulu Üyemiz Özden GÜNGÖR’ün açılış konuşmaları ile başladı.

Açılış konuşmalarının ardından toplantının gündemine geçildi. Bu bölümde; “Ülke Tarımının/ Tarım Politikalarının ZMO Açısından Değerlendirmesi” konu başlıklı gündemde; Çanakkale Şube II. Başkanımız Onur Sinan TÜRKMEN tarafından " Denizlerdeki yasallıktan uzak su ürünleri avcılığının deniz ekosistemine olan olumsuz etkileri ve müsilaj sorunu” hakkında, İstanbul Şube Başkanımız Murat KAPIKIRAN tarafından  “Ülke tarımının getirildiği noktada yaşanan krize dikkat çekmek amacıyla tüm örgütün eş zamanlı eylemliliğinin sağlanması” konusunda ve ODA Yönetim Kurulu Üyemiz Yener ATASEVEN tarafından  “Ülke düzeyinde ortak rapor/açıklama ortamının oluşturulması ve ZMO Tarımsal Ekonomi Bülteni’nin hazırlanması” konu başlıklarında sunum yapılarak, tüm katılımcıların görüş ve önerileri alındı.

Gündemin ikinci konu başlığı olan: “Meslektaş Gündemindeki Sorunların/ Güncel Konuların Değerlendirilmesi” bölümünde ise, Antalya Şube Başkanımız Dursun BÜYÜKTAŞ tarafından “Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmeliğin Gözden Geçirilmesi” konusunda, Hatay Şube Başkanımız Ahmet SEVER tarafından “Reçete Yazma Yönetmeliği Güncellemesi Kapsamında Reçete Yazma Ücretinin ODA’mız  tarafından belirlenerek Asgari Ücret Yönetmeliği’ne ilave edilmesi”, ODA Yönetim Kurulu Yazman Üyemiz Mehtap ERCAN BİLGEN tarafından “Toprak Koruma Kurullarına katılan ZMO temsilcilerinin izlemesi gereken tutum ve toplantılarla ilgili rapor düzenleme gereği ve 81 il ortak bilgilendirme toplantısı” ve Hatay Şube Başkanımız Ahmet SEVER tarafında “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık”  konu başlığında yapılan açıklamalar, katılımcılar ile birlikte değerlendirildi.

“ODA’mızın Mali Durumu” konu başlıklı gündemi ise ODA Denetleme Kurulu Üyemiz Ali İhsan İLHAN ve ODA Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Ali ŞENAY tarafından, açıklamalar yapılarak, maddi yönden izlenecek yol haritası tüm katılımcılar ile değerlendirildi.

Danışma Kurulu toplantımızın son gündem konusu olan “ZMO Örgütlülüğü Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlığında katılımcılar yoğun bir şekilde görüş ve önerilerini paylaştılar.

ODA Avukatımız Zühal DÖNMEZ ise toplantı sırasında tartışılan gündem konularının hukuki boyutu hakkında açıklamalarda bulundu.

Toplantımız; Danışma Kurulu Sonuç Bildirgesi Komisyonu Üyeleri; ODA Yönetim Kurulu Yazman Üyemiz Mehtap ERCAN BİLGEN, İstanbul Şube Başkanımız Murat KAPIKARAN ve Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Gizem AVAR MENGİ tarafından hazırlanarak Sonuç Bildirgesinin, KAPIKIRAN tarafından katılımcılara okunması ile sona erdi.

Toplantıya Genel Merkezden; ODA Başkanımız Baki Remzi SUİÇMEZ, II. Başkanımız Tahsin Erman ÇAĞDAŞ, Yönetim Kurulu Yazman Üyemiz Mehtap Ercan BİLGEN, Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Ali ŞENAY, Yönetim Kurulu Üyelerimiz;  Nevzat ÖZER, Özgür Cemile GÖKTAŞ KÜÇÜK, Yener ATASEVEN, Yönetim Kurulu Yedek Üyelerimiz; Aslı İLGEN, Muhammet TEMEL, Denetleme Kurulu Üyelerimiz;  Ali İhsan İLHAN,  Neriman Okşan ERGİN,  Denetleme Kurulu Yedek Üyelerimiz Ömer Azmi CANGÜLOĞLU, Hüseyin FİNCAN,  Onur Kurulu Asıl Üyemiz; Erkan YASLIOĞLU,  Uluhan KORKUT, Sefa APAYDIN, TMMOB Yürütme Kurulu Üyemiz Özden GÜNGÖR, TMMOB Yüksek Onur Kurulu Üyemiz Şıhat ŞENGAL ve ODA Genel Sekreterimiz M. Bülent TORUNBALCI, Hukuk Müşavirimiz Zühal DÖNMEZ, ODA Basın Danışmanımız Funda GACAL, MİEM Sorumlumuz R. Figen KURAL, Büro Şefimiz Buket GÜNEY PAMUKCUĞLU, Muhasebe Personelimiz Erdinç EKİM ile Büro Çalışanımız Furkan ELİUZ ile Odamız Şube Başkanları, Temsilcileri, Saymanları ve Onur Kurulu Üyeleri katıldı. 

Danışma Kurulu`na Şubemiz adına Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Fevzi ÇAKMAK, Saymanımız Serkan DURMUŞ, önceki dönem Şube Başkanımız Onur Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Erkan YASLIOĞLU katıldılar.

Okunma Sayısı: 50
Fotoğraf Galerisi