AOÇ İÇİN ALTERNATİF MODEL - EVRENSEL

GENEL MERKEZ
10.06.2006 (Son Güncelleme: 12.06.2006 11:31:31)

Ankara/EVRENSEL

Atatürk Orman Çiftliği’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devrini öngören yasa teklifi tartışılmaya devam ediyor. Belediye Başkanı Melih gökçek, devire karşı çıkanları “çözüm üretmemekle” suçluyor. AOÇ Girişimi ise, AOÇ için üst ölçekli koruma amaçlı imar planı yapılmasını ve AOÇ’nin bu plan çerçevesinde çağdaş bir yapıya kavuşturulmasını öneriyor.

Mustafa Kemal’in Ankaralılara emanet ettiği AOÇ, son günlerin en çok tartışılan gündemlerinden biri. Meslek odaları, sendikalar ve kitle örgütlerinin oluşturduğu AOÇ Girişimi ise AOÇ’nin belediyeye devrini ve yapılaşmaya açılmasını öngören yasa teklifinin geri çekilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

AOÇ Girişimi’nin çözüm önerilerini gazetemize anlatan Girişim Sözcüsü Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, öncelikle yasa teklifinin geri çekilmesi ve AOÇ’nin üst ölçekli koruma amaçlı imar planı oluşturulması gerektiğini kaydetti. Günaydın, bu plan ışığında AOÇ’nin özerk bir yapıya kavuşturulmasının, katılımcı bir anlayışla, değerlendirilmesinin mümkün olduğunu ifade etti.

Günaydın, “AOÇ tümüyle halka açık, yapılaşmaya izin vermeyen, yeşil doku ve ağaç miktarının artırıldığı bir yapıya kavuşturulmalı. AOÇ’ye yapılacak yatırımlar genel bütçeden finanse edilmeli. Hayvanat bahçesi hayvanların serbest, insanların denetimli ortamlarda dolaştığı bir doğal yaşam alanına dönüştürülmeli. AOÇ Ankaralıların doğayla ve tarımla buluştuğu bir halk alanı olmalı” dedi. Belediye Başkanı Gökçek’in “AOÇ’ye buğday mı ekelim” sözlerini eleştiren Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimse ‘AOÇ buğday üretsin’ demiyor. Ancak Çiftlik yüksek tarım teknolojilerinin üretildiği ve ülkeye yayıldığı bir merkez olmalı. Tarihten bugüne tarım devrimini anlatan bir Tarım Müzesi kurulmalı. Genç kuşaklarımız buğdayı tarlada, fıstığı ağaçta, yoncayı toprakta göremiyor; topraktan kopuyor. AOÇ’de gösteri amaçlı tarımsal üretim yapılarak, Ankaralıların doğa ve tarımla buluşması sağlanabilir.”

‘Büyük bir yalan’

Gökçek, yasal mevzuat nedeniyle AOÇ’den geçmesi gereken metro inşaatı ve yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği hemzemin geçit konularında adım atamadığını öne sürerken, Günaydın Gökçek’in bu iddiasını “Büyük bir yalan” olarak niteledi. Günaydın, “1950 tarihli 5659 sayılı yasanın 10’uncu maddesi, AOÇ’den tanımlanmış nedenler için yasa çıkarılarak ve bedeli ödenerek toprak ayrılabilmesini öngörüyor. Hükümet bu konuda bir haftada yasa çıkarabilir. Gökçek de bu yasa ile metro inşaatı ve trafik düzenlemelerini rahatlıkla yapabilir” dedi.

Gökçek’in, “AOÇ’nin 1’nci derece doğal sit alanı olduğu, çay bahçesinden daha büyük yapı yapılamayacağı” yönündeki sözlerinin güvence teşkil etmediğini belirten Günaydın, “Meclis’in çıkaracağı bir yasa ile yapılaşmaya açılacak alanlar doğal sit alanı olmaktan çıkarılabilir. Konutlar, iş merkezleri yapılabilir, AOÇ betonlaştırılabilir” uyarısında bulundu.

Okunma Sayısı: 623
 

Yorumlar

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir.
e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.