7 HAZİRAN DÜNYA GIDA GÜVENLİĞİ GÜNÜ

İZMİR ŞUBE ( )
08.06.2022 (Son Güncelleme: 18.10.2022 15:26:20)

 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi ile birlikte organize ettiğimiz 7 Haziran Gıda Güvenliği Günü etkinliklerini Bornova Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirdik. Panelin açılışında konuşan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Türkiye’nin tarımda ve hayvancılıkta kendi kendine yeten, kendi yağında kavrulan bir ülkeyken derin bir yoksulluk içine girdi. Bu durumu ancak doğru tarım politikaları ve bilimin ışığında yapılacak çalışmalarla tersine çevirebiliriz” dedi. 

Şube Başkanımız Dr. Hakan Çakıcı açılış konuşması gerçekleştirirken, Prof.Dr. Harun Raşit Uysal, Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ve Handan Güven odamız adına sunumlarını gerçekleştirdiler.

7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü etkinliğinde konuşmacılar tarafından güvenli gıda ve suya erişimdeki engeller; tarım ve endüstride bilinçsizce kimyasalların kullanımı, tarım arazilerinin azalması, tarımsal üretimde girdi fiyatlarının ve gıda enflasyonunun artması, alım gücünün düşmesi, iklim değişikliği ve yanlış tarım politikaları olarak belirtildi. Panellerin sonuç metninde ise, sermayenin çıkarlarını, insanlığın ortak çıkarlarının üstünde gören egemen, kapitalist sistemin yarattığı açlık, yokluk ve yoksulluk mevcut tarım-gıda sisteminin yetersizliklerini ortaya sermiştir. Tarım-gıda üretimi ve tedarikindeki tekelleşme eğilimi, yerel tarım-gıda sistemlerinin güçlendirilmesi gerektiğini göstermiştir. Dışa bağımlı olmayan sürdürülebilir tarım ve gıda üretimi ile gıda egemenliği politikalarının hayata geçirmesi vurgulanmıştır.

 

Okunma Sayısı: 15
Fotoğraf Galerisi