İHRACAT RAKAMLARI ARTARKEN ÇİFTÇİ YOKSULLAŞIYOR – CUMHURİYET TARIM/HAYVANCILIK

GENEL MERKEZ
13.06.2006 (Son Güncelleme: 14.06.2006 20:59:14)

Artan tarım ürünleri ihracat rakamları, çiftçinin içinde bulunduğu zor durumu gizlemeye yetmiyor.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, Türkiye’de tarımın büyüyor gözüktüğünü ancak gerçeklerin bunu doğrulamadığını söyledi. Günaydın, rakamlar ile oynandığını belirterek, istatistiklerin gerçekleri yansıtmadığını kaydetti. Pirinç ithalinin iç alım şartına bağlanması nedeniyle, ABD ile yaşanan soruna da değinen Günaydın, ABD’nin Türkiye’yi Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) şikayet ettiğini söyledi. ABD’nin tarife dışı engel suçlamasında bulunduğunu ifade eden Günaydın, Türkiye’nin Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’in taahhüdü doğrultusunda uygulamadan vazgeçtiğini belirtti. Günaydın, ithalatın engellenmesini isteyenlerin de iyi analiz edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de yeril büyüklerin elinde, bol miktarda pirinç var. Bugün ithalata karşı çıkanlar kendi çıkarları için karşı çıkıyor. Daha fazla kar için karşı çıkıyor. Ellerindeki pirinç tükenince, ithalat açılmalı diyeceklerdir. Tarife dışı engellemelerle sorunu iki yıl ötelersiniz. Kalıcı çözüm, düşük maliyetle, yüksek verimlilikte üretim yapmakta.”

Türkiye’de, zirai mücadele ilacı ve gübre kullanımının birim alanda AB ortalamasının altında olduğunu vurgulayan Günaydın, “Yine de Türkiye’de yanlış gübre kullanımı yoktur diyemeyiz. Ancak bu Türkiye’ye özgü bir sorun değil, dünyadaki genel bir problem” dedi. Gübre kullanımı ile ilgili sorunların çözülmesi için kayıt dışı tarımsal üretimin kayıt altına alınması ve kullanılan suyun, ilacın, gübrenin takip edilmesi gerektiğini kaydeden Günaydın, bunun ancak tarımsal danışmanlık hizmetiyle mümkün olacağını söyledi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cengiz Sancak da, hatalı ilaç kullanımı nedeniyle tarım ürünlerinin ihracı konusunda sorun yaşadığımızı belirtti. AB tarafından kullanımı yasaklanmış ancak Türkiye’de kullanımı devam eden tarım ilaçlarının bulunduğuna işaret eden Sancak, “Bu nedenle geçmişte çok sorun yaşadık” dedi. Sancak, Almanya’nın ilaç kalıntılarına rastlanması nedeniyle Türkiye’den ithal ettiği kuru incirleri geri yolladığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Dışarıya satılamayan incirler iç piyasaya geri dönüyor. İç piyasada denetleme yok. Tarladan, bahçeden toplanan ürün markete gitmeden mutlaka teste gitmelidir. Seçme numuneler, laboratuarlarda istisnasız ve düzenli olarak kontrol edilmeli. Hormon, ot öldürücü, böcek öldürücülerin kullanımı Tarım Bakanlığı tarafından denetlenmeli. Aynı zamanda bu ülke itibarı için de önemli. İncir, dünyada alternatifimizin olmadığı bir ürün. Rekabetin olmadığı bir ortamda, komik bir nedenden ürünün geri dönmesi büyük itibar kaybı.”

Okunma Sayısı: 352
 

Yorumlar

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir.
e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.