GENEL MERKEZ ( )
11.01.2023 (Son Güncelleme: 14.01.2023 20:04:35)

TARIM HAFTASI ETKİNLİKLERİMİZDE ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİK

Türkiye’de modern anlamda ilk defa tarım eğitim ve öğretimi 10 Ocak 1846 yılında İstanbul Yeşilköy’de Ayamama Çiftliğinde açılan Ziraat Mektebinde başlamıştır. ODA’mız her yıl 10 Ocak tarihini içeren haftada “Tarım Haftası” etkinlikleri kapsamında tarım öğreniminin yıldönümünü kutlamaktadır.

Bu yılki “Tarım Haftası” Ankara etkinliklerimiz kapsamında; 10 Ocak 2023 Salı günü ODA’mızda “Ülkemizde Tarım Öğreniminin Başlangıcının 177. Yıl Dönümünü Buruk Kutluyoruz” başlıklı bir basın toplantısı düzenledik. 11 Ocak 2023 Çarşamba günü Anıtkabir’i ziyaret ettik. 12 Ocak 2023 Perşembe günü ise “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye Tarımı Sempozyumu” nu gerçekleştireceğiz.

“Tarım Haftası” etkinliklerimizin ikinci gününde 11 Ocak 2023 Çarşamba günü Anıtkabir Ziyaretimizde;

ODA’mız tarafından Atamıza hazırlanan çelenk; Anıtkabir Komutanı, askeri birlik ve ODA Başkanımız Baki Remzi SUİÇMEZ, II. Başkanımız Tahsin Erman ÇAĞDAŞ, Yönetim Kurulu Üyelerimiz; Ali ŞENAY ve Yener ATASEVEN, önceki dönem Başkanlarımızdan Turhan TUNCER, Denetleme Kurulu Üyemiz Ali İhsan İLHAN, Yönetim Kurulu Yedek Üyemiz Muhammet TEMEL, Denetleme Kurulu Yedek Üyelerimiz Müslüm GÜLBAŞ ve Ömer Azmi CANGÜLOĞLU, Trabzon Şube Başkanımız Cemil PEHLEVAN ve II. Başkanımız Avni AYDIN ile ODA personelimizin katılımıyla Aslanlı Yolda ilerleyerek mozoleye sunuldu.

Anıtkabir ziyaretimiz, ODA Başkanımızın “Anıtkabir Hatıra Defteri”ne Atamıza hitaben yazdığı aşağıdaki mektubu okuması ile son buldu.

Başkanımız Atamıza yazdığı mektup şöyledir:

 

Ulusal Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan, gücünü yalnızca bilimden ve üyelerinden alan, her türlü dış ve iç dayatmaya karşın ülkemizde meslek ve meslektaş haklarını, kamu yararı ve toplum çıkarını yıllardır özveriyle özgürce savunan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nı temsilen huzurunuzdayız.

10 Ocak 2023 tarihinde “Tarım Haftası” kapsamında Türkiye’de tarım öğreniminin başlangıcının 177. yıldönümünü kutluyoruz. Kutlamayla birlikte; eğitim, istihdam, tarım, gıda ve ekonomi politikaları dahil, yıllardır yanlış yürütülen tüm politikaları sorguluyor, çözüm önerilerimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

“Milli ekonominin temeli, tarımdır”,  “Ülkenin gerçek sahibi ve efendisi, hakiki müstahsil olan köylüdür”, “Saban, kılıçtan üstündür”  sözleriniz dahil bizlere yol gösteren tarım politikası hedeflerinizi beynimize kazıyarak, huzurunuzda olmanın onurunu yüreğimizde yaşayarak, kurtuluştan sonra kurduğunuz Cumhuriyetimizin değerleri ile ilke ve devrimlerinize koşulsuz bağlı kalarak, “umutsuz durum yoktur, umutsuz insan vardır” diyerek, açtığınız yoldaki onurlu mücadeleden yılmayarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında ve sonrasında da emanetinize sahip çıkacağız.

Ruhunuz şâd olsun.

 

Baki Remzi SUİÇMEZ

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

Yönetim Kurulu Adına

Okunma Sayısı: 84
Fotoğraf Galerisi