NÖBETÇİ GAZETE: ZİRAAT MÜHENDİSLERİ`NİN 30`INCI YIL GURURU - 18 MART 2023

BURSA ŞUBE ( )
20.03.2023 (Son Güncelleme: 20.03.2023 11:43:18)

                                          Ziraat Mühendisleri`nin 30`ıncı yıl gururu

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, 30’uncu kuruluş yılları dolayısıyla geçmiş dönem şube başkanlarının da katıldığı buluşma töreni düzenledi.

Bursa Akademik Odalar Birliği`nde (BAOB) düzenlenen programda Ziraat Mühendisliğinde 30’uncu ve 50’nci yılını dolduranlar için plaket töreni düzenlendi. Ayrıca mesleğe yeni başlayan kişilere de rozet takıldı.

Programda konuşan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Fevzi Çakmak “Bu 30 yıl, mesleğin sorunlarını topluma anlatmak çözüm üretmekle geçti. Tarımı, çiftçiyi, doğayı, hukukun üstünlüğünü, Cumhuriyet’in temel ilkelerini korumak adına bilimin ve hukukun ışığında mücadeleler ettik. Bu yolda bizlerle olan tüm meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

UZAKTAN EĞİTİMLE MÜHENDİS YETİŞMEZ

Asıl sorunun eğitimsizlikten kaynaklı olduğunu vurgulayan Çakmak “Sadece binadan ibaret, uygulama alanları olmayan Ziraat Fakültesi açmak, mesleğin kalitesini yerlere sermek anlamına gelir. Bitkiyi, hayvanı, ilacı, gübre, sulama sistemini, traktörü, alet ekipmanı görmeden tarlada bahçede ahırda ağılda çalışmadan sebebi her ne olursa olsun uzakta eğitimle mühendis yetiştirilemez” diye konuştu.

Fevzi Çakmak sözlerini şöyle tamamladı:
``Türkiye’nin stratejik tarım ürünlerinden kendi kendine yeten bir ülke olması ancak tarımsal varlıklarını bilimle ve mühendisle buluşturduğunda mümkün olacaktır. Böylelikle tarım kimyasallarının kullanımı azaltılacak, tarımın çevreye verdiği zarar da önemli ölçüde azaltılacaktır. Ülkemiz nüfusunun hızla arttığı, tarım arazilerinin hızla azaldığı bir ortamda, yeterli ve dengeli beslenmeye ihtiyacımız olduğu da düşünüldüğünde Ziraat Mühendisliği mesleğinin değeri de er ya da geç anlaşılacaktır.``

NÖBETÇİ GAZETE: GÜLSÜN ARSLAN

Haber kaynağına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ.

Okunma Sayısı: 27