STATÜ BELİRLENDİ TARTIŞMA SÜRÜYOR – HÜRRİYET

GENEL MERKEZ
24.06.2006 (Son Güncelleme: 24.06.2006 12:16:33)

AOÇ’nin yasal statüsünün TBMM’de kabul edilmesinin ardından sular durulmuyor. Meslek odaları, ‘bedelsiz devrin’ AOÇ’ye zararının dokunacağını savundu.

ATATÜRK Orman Çiftliği’nin (AOÇ) yasal statüsünün TBMM’de kabul edilmesi, Mimar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve AOÇ Girişimini tatmin etmedi.

AOÇ Girişimi Sözcüsü ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, yasanın olumlu yönlerinin olduğunu, ancak yetersiz gördüklerini belirterek, “Bu yasanın en önemli yeri üst ölçekli plan ve koruma amaçlı imar planına atıfta bulunuyor olması. Bunu olumlu olarak karşılıyoruz. Buna AOÇ girişimi olarak katkımız olduğunu düşünüyoruz.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Ancak Büyükşehir Belediyesi’nin bedel ödemeden yol, meydan, geçit için gerekli arazileri bedelsiz olarak kullanması yanlış olur. Burada ince bir ayrıntı var. ‘İmar planlarına uygun olmak üzere planlanan arazi’ diye başlayan ibaredeki ‘planlanan arazinin’ belirlenmesi lazım. Biz bunun takipçisi olacağız.

BEDELLİ OLMALI

Hayvanat Bahçesi’nin tahsisi ve Sayın Gökçek’in bahçeyi isteme gerekçesini doğru bulmuyorum. Hayvanat Bahçesi’nin Büyükşehir’e tahsisi demek içerideki işletmelerin de kullanım hakkını alması demek. Eğer Büyükşehir Belediyesi yol, meydan, geçit gibi arazilerin kullanım parasını ödeseydi, elde edilecek gelir Hayvanat Bahçesi’ne aktarılarak şartlar daha iyi hale getirilebilirdi.”

Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan da şunları söyledi:

“Gökçek bugüne kadar AOÇ’ye yol götürdüğünü ve davalık olduğunu söyleyerek önünün kesildiğini savunmuştu. Bu işlerin bedelini ödemediği için davalık olması da normal. AOÇ orada yapılan işlerin vergisini ödeyen bir kurum. Vergi ödediği için de arazisinde yapılan işlemin parasını almalarından doğal bir şey olamaz. Ama şimdi yol, meydan, üstgeçit gibi ulaşım alternatifleri için gerekli olan araziyi bedelsiz olarak kullanacak.”

ANKARA’NIN ÜST ÖLÇEK PLANI YOK

Ankara Mimarlar Odası Başkanı Nimet Özgönül de Oruçkaptan’a katıldığı belirterek, şöyle konuştu:

“Zaten bedelini ödeyerek yol, üst geçit gibi hizmetler yapabiliyordu. AOÇ kendi yağında kavrulan bir kurum ve bedelsiz devir söz konusu olursa AOÇ’nin de bir geliri devredilmiş olacak. Genel olarak Ankara’nın bir planı yok. Bunu defalarca söyledik. Ankara’nın üst ölçek planı yok dedik. Ne yazık ki biz bu kente yukarıdan bakamıyoruz. Umarım Gökçek’in tahsisini aldığı Hayvanat Bahçesi için bir planı, projesi vardır.”

Deniz GÜREL

Okunma Sayısı: 422
 

Yorumlar

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir.
e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.