“GÖKÇEK’E GÜVENMİYORUZ” - HÜRRİYET

GENEL MERKEZ
13.07.2006 (Son Güncelleme: 13.07.2006 14:35:04)

Atatürk Orman Çiftliği’nin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine ilişkin yasanın onaylanmasına meslek odaları tepki gösterdi. Peyzaj mimarları “Gökçek’e güvenmiyoruz” derken, ziraat mühendisleri AOÇ’nin rant olanı olarak görüldüğünü savundu. Ankaram Platformu ‘belirsizlik’ uyarısı yaptı.

Odalar AOÇ kararına tepkili

Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, AOÇ’nin Büyükşehir Belediyesi’ne devrini değerlendirirken, “Melih Gökçek’e güvenmiyoruz. Yapmış olduğu her şey yapacaklarının garantisi” dedi. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın ise belediyenin yarım kalan projelerini hatırlattı.

AOÇ’nin devrini öngören yasanın onaylanmasının ardından, Ankara’da bulunan meslek örgütlerinin karara tepkileri devam ediyor. Hürriyet’e konuşan Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, şunları söyledi:

“Keşke çevreye karşı duyarlı, bu konuda iyi düşünebilen bir belediye başkanımız olsaydı. Melih Gökçek her zaman yüzeysel çözümler üretiyor. Herhangi bir projesi yok. Bir sürü yeşil alan varken, metro çalışmaları durmuşken neden AOÇ’yi bu kadar çok istiyor. Çünkü burayı rant alanı olarak görüyor. Bu alanlar eşe dosta dağıtılacak.”

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın ise görüşlerini şu sözlerle dile getirdi:

“Bu yasada olumsuz olan Büyükşehir Belediyesi’ne intifa hakkının 10 yıllığına devredilmesi ve buradaki yerlerin kiraya verilecek olması. AOÇ’nin rant alanı olarak görülmesi. Büyüşehir Türkiye’nin en borçlu belediyesi. 100 trilyon hesap ayıracağım demenin mantığı yok. Belediyenin yarım kalan bir sürü projesi var. Sorun kaynak eksikliğiydi. Asıl yapılması gereken AOÇ’yi özerk yapıya kavuşturmak. Halkın AOÇ’nin yönetimine katılmasını sağlamak.”

SAFARİ ALAN TARTIŞMASI

Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Oruçkaptan, Melih Gökçek’in Hayvanat Bahçesi’nde ‘safari alan’ kuracağı yolundaki açıklamasına da tepki gösterdi. “Burası Afrika mı?” diyen Oruçkaptan, “Safari için hayvanların açık alanda serbest dolaşması gerekiyor. Orada bir piton yılanını bile kontrol edemediler. O kadar yabani hayvanı nasıl zapt edecekler?” şeklinde konuştu.

DEĞİŞİKLİK BELİRSİZLİĞE SÜRÜKLER

Ankaram Platformu da, AOÇ Kanunu’nda yapılan değişikliklerin, alanı ciddi bir belirsizliğe sürüklediğini iddia etti. Platform açıklamasında şu görüşleri bildirdi:

“Üst ölçekli kullanım kararları, geçirilmesi planlanan yol ve raylı sistem güzergahları, dere ıslahı, yapılacak araziler, bunların konumu ve büyüklüğü ile alanın yönetim ve işletim modelinin nasıl olacağı belirsizdir. Bu belirsizlik ortamında böyle bir yasanın çıkması AOÇ’yi her türlü spekülasyona açık hale getirmektedir. Bu yasa bedelsiz kullanım hakkı devredilmesi istenen yerlerle ilgili konum, parsel ve büyüklük konusunda da tam bir belirsizlik içermektedir. AOÇ’nin bir planı bulunmadığından hayvanat bahçesinin alanı kesin olarak belli değildir. İstenirse Büyükşehir Belediyesince yapılacak imar planında mevcut hayvanat bahçesi büyütülerek AOÇ arazisinin yarısı olarak tanımlanabilir.”

Deniz BİLİROĞLU

Okunma Sayısı: 412
 

Yorumlar

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir.
e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.