BUĞDAYA 41 KURUŞ ÇIKTI ÇİFTÇİ YİNE BEĞENMEDİ - VATAN

GENEL MERKEZ
07.07.2006 (Son Güncelleme: 15.07.2006 12:05:26)

Başbakan Erdoğan buğday taban fiyatlarını açıkladı, çiftçi dünya fiyatlarının iki katından da fazla olan fiyatı yine beğenmedi. Bu yıl 30 ton olan sınır da kalktı

İki milyona yakın çiftçi ailesinin Mayıs ayından bu yana merakla beklediği buğday taban fiyat dün Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Başbakan Erdoğan, Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın taban alım fiyatının 37.5 kuruş olacağını, ayrıca üreticilere kilogram başına 3.5 kuruş da prim verileceğini açıkladı. Böylece buğday için toplam 41 kuruş destekleme yapılacak ve dünya ortalaması 17 kuruşluk fiyatın iki katından fazla bir ödeme söz konusu olacak. Buğday taban fiyatı geçen yıla oranla yüzde 7.1, prim ise yüzde 16.6 arttı ancak 41 kuruşluk rakam çiftçi tarafından yine beğenilmedi.

Yumuşak geçiş olacak

Başbakan, bu yıl ilk kez yapılacak uygulamayla ürününü TMO depolarına emanet bırakacak üreticiye, talep etmesi halinde ürün bedelinin yüzde 25'i oranında avans verileceğini de açıkladı. Erdoğan, böylece üreticilerin ürünlerini sonraki aylarda daha yüksek fiyattan satabilmek için geçici finansman imkanına kavuşacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, bu yılın alım fiyatlarını açıklarken "TMO alımı 30 tonla sınırlandırılmıştır" ifadesini de kullanmadı. Konuyla ilgili sorular üzerine Tarım Bakanlığı yetkilileri, 2006 yılında buğday alımında 30 tonluk sınırın bu yıl olmadığını açıkladı. Üretici oda, birlik ve dernekleri bu sınırın kalkması konusundaki taleplerini geçtiğimiz aylarda hükümete yoğun olarak iletmişti. Geçen yıl Türkiye'de 20 milyon ton buğday üretildi. Ancak TMO 5.5 milyon ton alım yapti. Alıma sınır konmazken, TMO'nun belli miktarda alım yaptıktan sonra bu sınırı "yumuşak geçişle" koyacağı belirtiliyor.

Çiftçi memnun olmadı

Hatay Ziraat Odası Başkanı Celal Civelek, açıklanan fiyatın kendilerini mutlu etmediğini belirtti. Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkam İbrahim Yetkin de fiyatın ancak maliyeti karşıladığını söyledi. Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ayhan Barut "Açıklanan bu fiyat, tüccarın çiftçiye verdiğinin bile altında kalıyor" dedi.

Haber: Gülümhan GÜLTEN

Okunma Sayısı: 332
 

Yorumlar

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir.
e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.