ÇİFTÇİYE ÖDEME YOK - CUMHURİYET

GENEL MERKEZ
20.07.2006 (Son Güncelleme: 20.07.2006 10:59:41)

Sigorta riskleri karşılamıyor

EMİNE KAPLAN

ANKARA - AKP hükümeti, Tarım Sigortaları Yasası ile sigorta yaptıracak gücü olmayan çiftçiyi doğal afetlere karşı korumasız bırakıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker , ''Tarım sigortası yaptıracak çiftçilerimizin çok az bir masrafla zararlarını gidermeleri ve ihtiyaç duydukları ekonomik ve sosyal güvenceye kavuşmaları sağlanacaktır'' dedi. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın , hükümetin ''tarım sigortaları ile çiftçinin doğal afetlere karşı riski ortadan kalkacak'' söyleminin doğru olmadığını söyledi.

Bakan Eker'in DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan 'ın soru önergesine verdiği yanıt, hükümetin çiftçilerle ilgili yeni dönemde uygulamaya koyacağı politikaların ipucunu verdi. Eker, çiftçilerin zararlarının gelişmiş ülkelerde olduğu gibi tam ve zamanında ödenmesini sağlamak amacıyla Tarım Sigortaları Yasası'nın 21 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirterek ''Tarım sigortası yaptıracak çiftçilerimizin güvenceye kavuşmaları sağlanacaktır'' görüşünü dile getirdi.

Günaydın, yasayla sigorta yaptıracak gücü olmayan çiftçilerin herhangi bir şekilde zararını tazmin etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Yasanın 1 yıl önce çıkmasına karşın ilk sigorta poliçesinin 1 Haziran 2006 tarihinde kesildiğini anımsatan Günaydın, bu yasanın hazırlıksız çıkarıldığını ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Hükümetin ''Tarım sigortası çıkacak, sorun ortadan kalkacak'' söyleminin doğru olmadığını vurgulayan Günaydın ''Yasanın tümüyle hüküm doğurabilmesi için kuraklık, don, dolu ve sel gibi bütün riskleri, bütün ürünler ve bütün bölgeler için teminat altına alması gerekir. Bunu yapabilmek için 8-9 milyar dolarlık sigorta primi üretmek gerekir. Oysa hükümetin bu işe özgülediği kaynak 200 milyon dolar civarındadır'' dedi.

Okunma Sayısı: 372
 

Yorumlar

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir.
e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.