'ORMANLAR BORÇ ÖDEME ARACI DEĞİL' - CUMHURİYET - 20.04.2005

GENEL MERKEZ
20.04.2005 (Son Güncelleme: 20.04.2005 11:29:12)

2B SATIŞINA TEPKİLER

ANKARA (CUMHURİYET BÜROSU) - TARIM, ORMANCILIK, GIDA VE ÇEVRE PLATFORMU SÖZCÜSÜ GÖKHAN GÜNAYDIN, ORMAN VASFINI YİTİRMİŞ ARAZİLERİN (2-B) SATILMASI İÇİN YENİDEN BİR TASARI HAZIRLANMASI KARŞISINDA BÜYÜK BİR GÜÇLE MÜCADELEYE HAZIRLANDIKLARINI BELİRTEREK ''ORMANLAR VE DOĞAL KAYNAKLAR BORÇ ÖDEME ARACI OLARAK GÖRÜLEMEZ'' DEDİ.

GÜNAYDIN, AKP İKTİDARININ MERALARA, TARIM ALANLARINA, TOPRAK VE SU KAYNAKLARINA, ORMAN VE KIYILARA YÖNELİK GERÇEKLEŞTİRDİĞİ DÜZENLEMELERİN DOĞAL KAYNAKLARIN KURALSIZ BİR ŞEKİLDE PİYASANIN KULLANIMINA AÇILMASINA YÖNELİK OLDUĞUNA İŞARET ETTİ. TARIM, ORMANCILIK, GIDA VE ÇEVRE PLATFORMU'nun gelecek günlerde duyarlılığını yükselterek ''karşı duruşu'' güçlü bir şekilde oluşturacağına işaret eden Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu çerçevede dün Orman Mühendisleri Odası üzerinde oynanan oyunlar, bugün Tarım-Or-Kam-Sen üzerinde uygulanmaktadır. Ancak platformun kararlılığı ve yurttaşın ormanları gelecek nesillere bırakma konusundaki duyarlılığı tüm bu çabaları sonuçsuz bırakacaktır. Doğal kaynaklarımızı borç ödeme aracı olarak görmek isteyen zihniyet, yükseltilen mücadele karşısında etkisiz bırakılacaktır.''

Günaydın, ülkenin geleceği ve hatta varlığı ile ilgili bir servet olan ormanları korumanın, yetiştirmenin ve genişletmenin ihmal edilemeyecek bir devlet görevi olduğunun da altını çizdi.

Unakıtan: Satılacak

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise 2-B konusundaki sorular üzerine, ''Bu çalışma sürekli olarak yapılan bir çalışmadır. Orman Bakanı'NIN BİLGİSİ VE KOORDİNASYONUNDA GİDİYOR. BİZ DE MİLLİ EMLAK OLARAK GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ. KESİN VE SON BİR NOKTAYA GELİNMİŞ DEĞİL'' DEDİ. UNAKITAN, ANAYASA ENGELİ ANIMSATILARAK YÖNELTİLEN ''SATIŞTAN VAZGEÇİLEBİLİR Mİ'' SORUSUNA DA ''VAZGEÇMEK SÖZ KONUSU OLAMAZ. ÖNEMLİ BİR ATIL KAYNAK VAR'' KARŞILIĞINI VERDİ.

Okunma Sayısı: 469