KAVAK AĞACINA İADE-İ İTİBAR - HÜRRİYET - 28.04.2005

GENEL MERKEZ
28.04.2005 (Son Güncelleme: 28.04.2005 13:54:46)

UZMANLAR, POLEN ÜRETTİĞİ İÇİN ALERJİK HASTALIKLARA YOL AÇTIĞI GEREKÇESİYLE, HEMEN HER FIRSATTA KESİLEN, BİR AĞAÇ DEĞİL SADECE ‘SANAYİ ÜRÜNÜ’ OLARAK GÖSTERİLMEK İSTENEN VE KENT DIŞINA SÜRÜLMEYE ÇALIŞILAN KAVAK AĞAÇLARINI AKLADI. HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ ERİŞKİN ALERJİ ÜNİTESİ’NDEN PROF. DR. FUAT KALYONCU, ‘KAVAK POLENLERİ GERÇEK POLEN DEĞİL, GERÇEK POLENLER ÇİMEN POLENLERİ ÇALI POLENLERİDİR. KAVAK AĞAÇLARI ALERJİ YAPMAZ, HAVADA UÇAN PAMUKÇUKLARIN POLEN OLDUĞU GÖRÜŞÜ GERÇEĞİ YANSITMIYOR’ DEDİ.

TÜRLÜ GEREKÇELERLE KESİLEN KAVAKLARIN ARDINDAN, SEZEN AKSU’NUN METİN ALTIOK’UN DİZELERİNDEN BESTELEDİĞİ ‘AH KAVAKLAR, KAVAKLAR / BEDENİM ÜŞÜR, YÜREĞİM SIZLAR’ ŞARKISI GEÇER Mİ AKILLARDAN BİLİNMEZ AMA UZMANLAR KAVAKLARI AKLADI.

POLENLERİ ALERJİYE NEDEN OLDUĞU GEREKÇESİYLE HEMEN HER FIRSATTA KESİLEN KAVAK AĞAÇLARININ ‘MASUM’ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GÖĞÜS HASTALIKLARI ANABİLİM DALI VE ERİŞKİN ALERJİ ÜNİTESİ'nden Prof. Dr. Fuat Kalyoncu, her baharda havada uçuşan polenlerinin alerji yaptığı iddiasıyla kıyıma uğrayan kavak ağaçlarının gereksiz yere kesildiğini söyledi.

Havadaki pamukçukların, iri tanelerinin gerçek polen olmadığını ifade eden Kalyoncu, Ankara'DA EN YOĞUN GÖRÜLEN ALERJİ TİPİNİN ÇİMEN VE HUBUBAT ALERJİSİ OLDUĞUNU İFADE EDEREK, AĞAÇTAN KAYNAKLANAN ALERJİ TÜRLERİNİN YAYGIN OLMADIĞINI AÇIKLADI. KALYONCU, ŞÖYLE KONUŞTU:

ARABAYI DA YOK EDİN

“KAVAK POLENLERİ GERÇEK POLEN DEĞİL, GERÇEK POLENLER ÇİMEN POLENLERİ ÇALI POLENLERİDİR. GÖZLE GÖRÜLMEYEN, KENARDA KALAN BİTKİLERDE OLUŞUR. AĞAÇ POLENLERİ YAKLAŞIK BİR AY GİBİ KISA BİR SÜREDE BİTER. KAVAKLARDAKİ İRİ TANELER İNSANLARIN BURNUNA BOĞAZINA KAÇIYOR VE İNSANLAR ONLARIN ALERJİ YAPTIĞINI ZANNEDİYOR. AMA BU DOĞRU DEĞİL. ARABALARIN EGZOZLARINDAN ÇIKAN DUMAN DA ZARARLI, O ZAMAN ONLARI DA ORTADAN KALDIRALIM.”

PROF. DR. KALYONCU, "KAVAK AĞAÇLARI ALERJİ YAPAN BİR BİTKİ DEĞİL, HAVADA UÇAN PAMUKLARIN POLEN OLDUĞU GÖRÜŞÜ DE GERÇEĞİ YANSITMIYOR" DİYEREK, BU PAMUKLARIN ZAMAN ZAMAN ÖKSÜRÜĞE YOL AÇABİLDİĞİNİ, ANCAK ALERJİLERİ TETİKLEMEDİĞİNİ ÖZELLİKLE VURGULADI.

KAVAKLIDEREM: ANLATAMIYORUZ

KAVAKLIDEREM DERNEĞİ GENEL BAŞKANI ZEYNEP KÖKSAL DA, GEÇEN YIL POLENLERLE İLGİLİ DÜZENLEDİKLERİ PANELDE KONUYLA İLGİLİ BİR MÜHENDİSİN BİLGİ VERDİĞİNİ ANLATARAK, ŞUNLARI SÖYLEDİ:

“ANCAK, PANEL BEKLEDİĞİMİZ İLGİLİ GÖRMEMİŞTİ. PANELDE KAVAK AĞAÇLARINDAN DÖKÜLEN POLENLERİN ALERJİ YARATMADIĞI ANLATILDI. ASLINDA İNSANLARDA ALERJİYİ YARATAN BAZI BİTKİLERDEN ÇIKAN VE GÖZLE GÖRÜLMEYEN POLENLERDİR. ANCAK İNSANLARA ANLATMAKTA ZORLANIYORUZ. ÇANKAYA BELEDİYESİ BAŞKANIMIZ DA TIP KÖKENLİ BİR İNSAN. BEN SAYIN ERYILMAZ’DAN DA BU KONUDA DUYARLI OLMASINI BEKLİYORUM.”

KESMEK CİĞER SÖKMEK

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI CİHAN DÜNDAR, DÜNYADA AĞAÇLANMANIN TEŞVİK EDİLDİĞİNE DİKKAT ÇEKEREK, ANKARA'da ağaçların kesilmesini "kentin ciğerlerinin sökülmesi" olarak yorumladı. Dündar, "zaten Ankara'YA BAKILINCA YETERİNCE AĞAÇ OLMADIĞINI GÖRÜYORUZ" DEDİ.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN DA KAVAK AĞAÇLARININ KESİLMESİNE GEREK OLMADIĞINI GÖSTEREN RAPORLARIN BULUNDUĞUNU KAYDETTİ.

Okunma Sayısı: 544