GDO’YA KARŞI 100 BİN İMZA TBMM’YE TESLİM EDİLDİ - BUĞDAY - MART/NİSAN 2005

GENEL MERKEZ ( )
29.04.2005 (Son Güncelleme: 15.07.2008 11:54:49)

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALARA HAYIR PLATFORMU İLE TÜKETİCİ DERNEKLERİ FEDERASYONU, GDO’YA KARŞI 100 SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ TARAFINDAN TOPLANAN 100 BİN İMZAYI TBMM DİLEKÇE KOMİSYONU BAŞKANLIĞI’NA TESLİM ETTİ. TÜKETİCİ DERNEKLERİ FEDERASYONU BAŞKANI TURHAN ÇAKAR, ULUSAL BİYOGÜVENLİK YASA TASARISI’NIN HAZIRLANMA AŞAMASINDA OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKTİ VE BU YASAYA, ÜRÜNLERİN GENETİĞİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN MADDE KONULMASI İSTENDİĞİNİ BELİRTTİ. YASAK OLMASINA RAĞMEN TÜRKİYE’DE ABD VE ARJANTİN BAŞTA OLMAK ÜZERE, BİRÇOK ÜLKEDEN İTHAL EDİLEN ÜRÜNLERİN YÜZDE 80’İNİN GENETİĞİNİN DEĞİŞTİRİLDİĞİNİ VURGULAYAN ÇAKAR, “GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ÜRÜNLER İLE BU ÜRÜNLERİN TOHUMLARININ ÜLKEMİZE GETİRİLMESİ, ÜLKEMİZDE BU ÜRÜNLERİN ÜRETİLMESİ VE TÜKETİLMESİNİN YASAKLANMASINI İSTİYORUZ. İNSAN SAĞLIĞI İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ OLAN GDO’YA KARŞI ÖNLEM ALINMAZSA, ÜLKEMİZDEKİ BİYOLOJİKÇEŞİTLİLİK VE TARIM YOK OLACAK” DEDİ.

TBMM’YE GETİRİLECEK ULUSAL BİYOGÜVENLİK YASA TASARISI’NIN HAZIRLANMIŞ HALİYLE YASALAŞMASI HALİNDE, “SAĞLIK VE TARIMIN TEHLİKE ALTINDA OLACAĞINI” İFADE EDEN TURHAN ÇAKAR, KONUYLA İLGİLİ GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASI İÇİN GDO’YA HAYIR PLATFORMU’NUN TALEPLERİNİ İLETTİ.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL BAŞKANI GÖKHAN GÜNAYDIN DA, GDO’LARIN YASAKLANMASI TALEPLERİNİ YİNELEYEREK, MİLLETVEKİLLERİNE KONUYLA İLGİLİ BRİFİNG VERECEKLERİNİ SÖYLEDİ.

TBMM DİLEKÇE KOMİSYONU BAŞKANI YAHYA AKMAN İSE HALK SAĞLIĞINI YAKINDAN İLGİLENDİREN KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAKLARINI BELİRTTİ. EKOLOJİK TARIMIN GELİŞTİRİLMESİ ÇABASI İÇİNDE OLDUKLARINI KAYDEDEN AKMAN, “EKOLOJİK TARIMI DESTEKLİYORUZ. ÇOCUKLARIMIZIN VE ÜLKEMİZİN EKONOMİK GELECEĞİ ÖNEMLİ BİR KONU. İNSAN YAŞAMI VE SAĞLIĞI İÇİN ÖNEMLİ OLAN BU KONUDA TOPLUMUN DUYARLILIK GÖSTERMESİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ” DEDİ. GÜNEYDOĞU ANADOLU’DA BAZI ALANLARDAKİ MAYINLARIN TEMİZLENMESİ YOLUNDA ÇALIŞMALAR YAPILDIĞINI ANIMSATAN AKMAN, BU ALANLARDA EKOLOJİK TARIM YAPILMASININ PLANLANDIĞINI DA HATIRLATTI.

Okunma Sayısı: 560